СУБВЕНЦИЈЕ ДРЖАВЕ: За ново радно место од 3.000 до 7.000 евра

СУБВЕНЦИЈЕ ДРЖАВЕ: За ново радно место од 3.000 до 7.000 евра

Влада Србије донела је Уредбу о условима и начину привлачења директних инвестиција, која ће ових дана ступити на снагу, а по којој су страни и домаћи инвеститори изједначени, као и услови које морају испунити да би добили новчану помоћ државе.

Влада Србије донела је Уредбу о условима и начину привлачења директних инвестиција, која ће ових дана ступити на снагу, а по којој су страни и домаћи инвеститори изједначени, као и услови које морају испунити да би добили новчану помоћ државе. Субвенције могу добити привредна друштва са седиштем у Србији.

Мали привредни субјект је онај који има мање од 50 запослених, средњи уколико запошљава од 50 до 250 радника, а велики који има више од 250 радника.

Субвенције се и овога пута додељују у зависности од степена развијености општине у којој се реализује инвестициони пројекат.

Подстицаји за оправдане трошкове бруто зарада за нова радна места крећу се од 3.000 евра по новоотвореном радном месту у првој групи развијености општина, до 7.000 евра по раднику у девастираним подручјима Србије.

За општине у другој групи развијености подстицаји по радном месту су 4.000 евра по раднику, за трећу групу 5.000, а за четврту 6.000. 

Период гарантованог улагања и запослености, током којег субвенционисани инвеститор не сме да смањује вредност основних средстава као ни број запослених радника, јесте три, односно пет година након реализације инвестиције. Инвеститор који добија помоћ државе мора радницима да исплаћује зараду најмање у висини минималне зараде и друга примања, као што су топли оброк и регрес, тако да уговорена плата износи најмање 120 одсто утврђеног минималца.

Максимална износ субвенција за велика привредна друштва износи највише до 50 одсто оправданих трошкова за реализацију инвестиционог пројекта, 60 одсто за средње привредно друштво, а за мала привредна друштва највише до 70 одсто оправданих трошкова. Новац се може доделити за инвестиционе пројекте у производном сектору код којих оправдани трошкови у материјална и нематеријална средства износе најмање 500.000 евра и којима се обезбеђује запошљавање више од 100 нових радника.

Субвенције добијају и инвестициони пројекти у сектору услуга међународне трговине код којих оправдани трошкови улагања у материјална и нематеријална средства износе најмање 150.000 евра и у којима се обезбеђује запошљавање 100 радника.

Новац могу добити и инвестициони пројекти у сектору пољопривреде чији трошкови износе најмање 2.000.000 евра и којима се обезбеђује запошљавање најмање 25 нових радника, као и за инвестиционе пројекте у сектору услуга хотелског смештаја у бањским подручјима чија је минимална вредност 2.000.000 евра и у којима се обезбеђује запошљавање 70 радника на неодређено време.

Степен развијености општина утиче и на своту коју ће држава додељивати инвеститорима, па ће тако они који запошљавају у девастираним подручјима добијати новац чак и када имају оправдане трошкове од најмање 100.000 евра, под условом да отворе десет нових радних места.

За улагање у општине у четвртој групи развијености услов су оправдане инвестиције од најмање 200.000 евра и запошљавање 20 радника, за трећу групу улагање мора бити најмање 300.000 евра и запошљавање 30 нових радника, за другу групу улагање је најмање 400.000 евра и 40 радних места, док је за прву групу потребно улагање од најмање 500.000 евра и посао за 50 нових радника.

У овој Владиној уредби посебно је уређено улагање под посебног значаја за државу Србију. Улагања чијом реализацијом се битно утиче на даљи развој привреде у Србији као инвестиционе локације, улаже најмање пет милиона евра или отвара више од 500 нових радних места сматра се улагањем од посебног значаја. Таквим улагањем сматра се и инвестиција која се реализује на територији једне или више општина и подстиче реализацију развојних приоритета тих локалних самоуправа у функцији повећања њихове конкуретности. Улагања на основу усвојених билатералних споразума и споразума о прекограничној сарадњи се такође сматрају улагањима од посебног значаја за државу.


ПРЕГОВОРИ С 50 КОМПАНИЈА

Влада Србије преговара с више од 50 инвестотора који би требало да отворе 28.000 радних места.

Претходна искуства показују да политика субвенционисања отварања нових радних места, која је враћена 2014. године, даје добре резултате и да се свака субвенција, односно инвестиција државе у нове инвестиције, врати у државни буџет у року од 18 до 22 месеца.

Извор: Дневник

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести