Положили су венце на спомен обележје - Хачкар који је постављен у Новом Саду.
У четвртак, 19. децембра у Новом Саду, помоћник градоначелника Новог Сада Александар Петровић и амбасадор Републике Јерменије Ашот Ховакимијан положили су венце на спомен обележје - Хачкар који је постављен у Новом Саду, у знак сећања на југословенске ваздухопловце који су погинули приликом допремања помоћи јерменском народу, након катастрофалног земљотреса у тој земљи 1988. године.
Хачкар Светог спаситеља у Новом Саду, поклон Друштва српско-јерменског пријатељства Новом Саду, постављен је у близини места на којем је некада стајала Јерменска црква. Његовим постављањем у непосредној близини гробнице породице Ченези и обележених темеља цркве показана је захвалност граду за пружање уточишта избеглим Јерменима 1739. године и одата почаст погинулим југословенским пилотима, страдалим 1988. године приликом допремања помоћи Јерменији после катастрофалног земљотреса.
Постављен је 1992. године и свечано откривен 15. јануара 1993. године, овај споменик је један од два која су стигла у Југославију након што су га израдили јерменски уметници Арана Мкртчјан, Пајлк Макарјан и Ајк Согомоњан. Новосадски хачкар је израђен од два одвојена монолитна комада црвеног вулканског камена (тзв. туфа), асиметричног облика. У правом смислу речи хачкаром може да се сматра део споменика који је окренут у правцу Тврђаве. На њему је приказана сцена Христовог распећа - на филигрански исклесаној позадини.
На другом монолиту, окренутом на супротну страну, уклесана су имена погинулих пилота и натпис на јерменском језику, којим се подсећа на насељавање Јермена у Новом Саду у 18. веку
Подсећамо, седам припадника Команде РВ и ПВО – Владимир Ерчић, Предраг Маринковић, Миленко Симић, Милан Мићић, Бориша Мосуровић, Милисав Петровић и Јован Зисов, погинули су када се 12. децембра 1988. године њихов авион срушио приликом хуманитарне мисије.
Kао знак нераскидиве везе јерменског са српским народом, почетком деведесетих година, из Јерменије су послата два Хачкара. Један је постављен у Земунском парку, поред улаза у цркву Светог Архангела Гаврила, док је други постављен у центру Новог Сада на месту где се некад налазила Јерменска црква.
Извор: НВ
"Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, који је доделио средства."