У укупно 77 катастарских служби у Србији, међу којима је и новосадска, важи такозвани документ менаџмент систем, који подразумева да се документација скенира и електронски уноси у умрежен софтвер.
У укупно 77 катастарских служби у Србији, међу којима је и новосадска, важи такозвани документ менаџмент систем, који подразумева да се документација скенира и електронски уноси у умрежен софтвер. На тај начин, убрзава се процес рада, али и спречавају могуће злоупотребе, кажу у Републичком геодетском заводу.
Иако нови систем рада у катастру не подразумева да ће грађанима бити потребан папир мање при подношењу различитих захтева, могућност да се сва њихова документација скенира, а затим електронски евидентира и постане у сваком тренутку доступна надлежнима, наишла је на одобравање већине Новосађана.
Пре опције увођења скенирања и електронског архивирања докумената, дешавало се да дође до застоја у обради предмета, због тога што су поднети папири пролазили кроз неколико руку, пре него што би била завршена њихова обрада. Нови систем је значајан и због тога што има антикоруптивну меру.
"Не постоји могућност да се случајно или намерно неки документ из предмета загуби и такође, отвара се могућност да се на централном нивоу, дакле да помоћник директора сектора за катастар непокретности, који је надређен свим службама за катастар непокретности у Србији, он може сада да провери кретање предмета, да провери ко је предмету приступао и уколико дође до пропуста да тачно знамо како је до тих пропуста дошло, или да утврдимо уколико је предмету приступало неко неовлашћено лице", рекла је Маја Радовић, из Републичког геодестког завода.
Израда новог система реализује се у склопу пројекта "Унапређење земљишне администрације у Србији", који подржава Светска банка.
Извор: РТВ
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.