ПСИХОЛОШКИ РАЗВОЈ ДЕТЕТА: Када је право време за посету логопеду?

Извор: Pixabay
Извор: Pixabay

Језички развој деце

Сваког дана је све више деце са разним одступањима у говору и језику. Кад родитељи то примете, најчешће не знају коме да се обрате и не знају кад је право време да се потражи помоћ. Тада родитељи, у већини случајева, чују „добронамерне савете” родбине која наводи као пример знане и незнане рођаке који су такође имали проблеме у раном детињству али су их касније спонтано превазишли. 

Родитељи су често у дилеми када је време да се обрате за помоћ логопеду. Поређењем говора свог детета са вршњацима родитељи постају свесни да њихово дете има проблем и то је право време за тражење помоћи.Важно је не одлагати одлазак логопеду. 

Оно што многи не знају јесте чиме се све бави логопед и које је његово поље деловања. Логопед је стручњак који се бави проблемима говора, језика и гласа. Значи, не бави се само корекцијом изговора одређених гласова (што је уврежено мишљење), већ се бави и стимулацијом и корекцијом целокупног говорно-језичког развоја, читања, писања, проблемима у учењу, као и проблемима гласа.

Ево неких од знакова у вези са говорно-језичком развоју када је потребно потражити стручну помоћ логопеда:

  1. - Ако Ваше дете касни са фазама гукања (од 8. недеље до 20 недеље) и брбљања ( од 6. до 9. месеца)
  2. - До годину и по дана, не појављују се прве речи (требало би да се јаве између 9 месеца и годину и по дана). Дете не усмерава пажњу на говор људи око себе, не подражава звукове из своје околине; не разуме једноставне говорне налоге (не таше, не маше, не показује где му је глава, где су руке…). Разумевање говора и продуковање не смеју да се одвајају!
  3. - Разумевање говора и продуковање не смеју да се одвајају.
  4. - Обратите пажњу на разумљивост говора. До 3. године говор би требало да буде разумљив а да речник садржи барем 500 речи
  5. - Ако Ваше дете на узрасту од 3 године има проблем са разликовањем рода, усвајањем множине, падежа, ако не користи придеве, прилоге, предлоге, везнике, није усвојило заменице; погрешно користи глаголе, или изоставља помоћни глагол у сложеним глаголским облицима
  6. - Дете на узрасту од три године треба да разуме постављена питања
  7. - Обратите пажњу да ли ваше дете меша одређене сугласник.

 

 Прве речи се јављају између једанаестог и тринаестог месеца. То су кратке, обично двосложне, речи које имају стварно значење и повезане су са одговарајућим предметом или особом. Деца у овом узрасту обично изговарају 2-3 речи које у себи садрже једноставне гласове за изговор (а, о, е, п, б, т, д, м). Овде морамо нагласити принцип индивидуалности сваког детета и да нека деца нешто касније проговарају. Али то кашњење не сме бити дуже од пар месеци тј. свакако дете треба да проговори до осамнаестог месеца.

Извор: Pixabay

Најчешћи разлог када дете показује разумевање, а још увек не проговара је недовољна вербална стимулација. Детету није довољно што слуша говор одраслих око себе уколико та комуникација није њему директо упућена и прилагођена. Дете проговара након одређеног периода прикупљања звучних искустава из околине. Процес перцепције, анализе и продукције гласова није тако једноставан и некад је деци потребна додатна вербална стимулација кроз понављање једноставних, кратких речи.

Кашњење у проговарању може да буде симптом језичког поремећаја, развојне дисфазије али и да се јави у склопу неког другог развојног поремећаја. Зато је важно за родитеље да знају развојни пут говора како би га могли пратити и на време уочити тешкоће у његовом развоју. 

Уколико дете од две године не прича свакако се морате јавити логопеду. Врло је честа заблуда да ће дете самостално проговорити ако разуме говор. Касно проговарање може да узрокује и дислалију. Некада се ради само о говорном кашњењу, међутим и то кашњење доводи до проблема у говорном развоју, који се некада примете тек пред полазак у школу. То је обично лош изговор гласова због језичке незрелости али и тешкоћа у усвајању граматичких структура. Врло често се среће и сиромашан лексички фонд. Све ово заједно прави велику препреку за учење слова као и процеса читања и писања.

На жалост још увек је релативно честа појава да се родитељи обрате логопеду ако дете не говори тек са три године. Дете до треће године треба да усвоји базу матерњег језика. Деца са три године воле да говоре сама за себе, док се играју или манипулишу неким предметом. Некада ови монолози могу бити и веома дуги, али не би требало да забрину родитеље, јер је то нормална фаза говорног развоја која нестаје око пете године. Пракса је показала да уколико дете не говори са три године увек се појављују и секундарни проблеми на плану емоција, понашања или социјализације.

Извор: Pixabay

Често чујемо да родитељи кажу „Дете све разуме, само неће да прича“. Ако дете не говори, а достигло је одређен степен физичке и менталне зрелости, сигрно постоји разлог зашто не говори. Разумевање говора јесте битно, али није довољно да би дете говорило. Прво треба да разумемо шта се подразумева под тим „дете све разуме“. Код неке деце заиста постоји развијено разумевање за одређени узраст али ипак не говоре. Говор је врло сложена функција у којој значајну улогу имају емоције и социјална инеракција. Сви ови фактори се међусобно преплићу и морају бити у оптималном нивоу развијени да би дете могло и желело да говори.

Ако приметите да Ваше дете не испуњава више норми наведених за његов узраст обавезно потражите помоћ стручњака – логопеда. У супротном, већа је вероватноћа за касније веће и озбиљније проблеме у говору, језику и комуникацији уопште, проблеме у понашању, учењу, читању, писању и социјалним интеракцијама.

Извор: НВ

Овај садржај је део медијског пројекта које је подржао Град Нови Сад.
Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

 

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести