Специфични имунитет неутралише претњу вашем здрављу...
Нешто што свако од нас треба да има, а чијим ојачавањем можемо да избегнемо грип и прехладе је специфични имунитет. Специфични имунитет неутралише претњу вашем здрављу активирањем лимфоцита и антитела. Kод специфичног имунитета имуни одговор је такав да максимално елиминише организме или патогене који изазивају болест. Он такође укључује и формирање имунолошке меморије тј. памћење сваког патогена са којим је имуни систем „имао посла“ (на који је имуни систем требало да одреагује). Сваки клон лимфоцита штити искључиво од једне врсте бактерија или вируса. На жалост, како и они сами старе, лимфоцити постају мање ефикасни.
У наставку текста испратите 5 смерница за јачање специфичног имунитета.
Потрудите се да вам ниво витамина Д буде у одговарајућим-препорученим границама.
Бела крвна зрнца садрже једињења слична антибиотицима која се зову антимикробни пептиди. Активни витамин Д повећава активност ових антимикробних једињења. Нутритивни епидемиолози истичу да је 50% популације у Северној Америци и Западној Европи или у недостатку или нема довољно овог витамина за оптимално функционисање имуних ћелија.
Практикујте свакодневне, умерене вежбе
Умерено вежбање повећава производњу антитела, побољшава функцију Т-лимфоцита код старијих и успорава старење имуног система. То би значило да би, практиковањем умерених вежби, чак и старије особе могле да појачају отпорност на вирусне инфекције и да смање ризик оболевања од рака. Вежбе такође помажу у успостављању равнотеже између имуних компоненти које могу да зауставе дејство упала, алергија и аутоимуних оболења.
Једите паметно!
Мудрост у ограничавању калорија, витамин Е и фолна киселина успоравају старење специфичног имуног система. Исхрана са пуно масти успорава прозводњу антитела и слаби имуни систем у целини. Једите орашасте плодове, маслине, авокадо и ланено семе свакога дана како бисте се заштитили од запаљенских процеса и унели довољно витамина Е. Kако бисте били сигурни да уносите довољно фолне киселине, уносите свакога дана бар једну шољу зеленог лиснатог поврћа. Махунарке обезбеђују веома значајну количину фолне киселине, а такође је садржи и цитрусно воће. Екстра девичанско (хладно цеђено) маслиново уље је једно од најбољих уља за коришћење у домаћинству. Будите штедљиви у коришћењу других уља.
Цинк је такође неопходан за производњу лимфоцита и антитела. Добар извор цинка у храни је сочиво, спанаћ, броколи, семење и орашасти плодови.
Избегавајте имуно супресоре!
Алкохол умањује ефикасност свих имуних ћелија, укључујући и лимфоците. Два пића дневно смањиће производњу антитела за 66 %. Ова имуно депресија траје неколико дана , чак и након што је алкохол напустио организам. Kофеин умањује прозводњу лимфоцита од стране антитела, док дуван спречава Т- лимфоците да се боре против вируса. Иако гојазност умањује производњу антитела и способност Т – лимфоцита да нападне вирусе и ћелије рака, савет је постепени губитак тежине у комбинацији са редовним вежбама, јер се тако најбоље могу побољшати перформансе имуног система.
Спавајте довољно. Зашто?
Током дубоког сна повећана је производња хормона раста. Овај драгоцени хормон повећава производњу специјалних „трупа“ Т – лимфоцита и појачава реакцију антитела.
Извор: НВ
"Ставови у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, који је доделио средства."