Здравствена заштита особа са инвалидитетом
Законом је прописано да се приликом пружања здравствене заштите ни један корисник не сме дискриминисати ни на који начин, па ни по основу психичког или телесног инвалидитета.
Особама са инвалидитетом се гарантују права из здравстеног осигурања, чак и када не испуњвају услове за стицање статуса осигураника, по основу запослења и рада. Овакав приступ законодавца је потпуно оправдан, јер је особама са инвалидитетом потребно осигурати одређена права, али их притом не условљавати запослењем или радом, јер је то често немогућ услов.
Права из здравстевног осигурања која се гарантују свим грађанима, па и особама са инвалидитетом, су:
Права на медицинску рехабилитацију И право на медицинско техницка помагала су од посебног значаја када говоримо о особама са инвалидитетом. Циљ медицинске рехабилитације јесте враћање или побољшање оштећених функција тела, а циљ медицинско - техничких помагала јесте да се поправи и олакша вршење основих животних функција.
Медицинска рехабилитација се остварује кроз примену кинезитерапија, свих видова физикалне терапије али и одређене врсте медицинско-техничких помагала, њихово намештање и обука за употребу. Такође, право на медицинско-техничка помагала оставрује се и кроз обавезу Републичког завода за здравствено осигурање да сноси плаћање цене медицинско-техничких помагала у распону од 65-100% вредности.
Ово је веома значајно, јер олакшва набављање помагала која су понекад неопходна, али због цене често недоступна особама са инвалидитетом.
Оставаривање свих права остварује се код Филијала Републичког завода за здравствено осигурње. Задатак Завода је да утврди постојање услова за стицање одређеног права и да донесе потребне одлуке како би се ово право могло остварити. Закон по некад тражи и сагласност лекарске комисије Завода, што може представљати тешкоћу особама са инвалидитетом, због доласка у Филијалу и самог прегледа.
Извор: НВ