Министарство правде Србије добило је додатна питања Апелационог Суда у француском граду Колмару, који одлучује по захтеву Србије за изручење Рамуша Харадинаја
Министарство правде Србије добило је додатна питања Апелационог Суда у француском граду Колмару, који одлучује по захтеву Србије за изручење Рамуша Харадинаја, речено је данас Тањугу у Министарству.
У питањима француског суда тражи се појашњење законских одредби које се односе на дела за која се Харадинај терети у Србији.
Суд у Колмару је затражио да му одговори на додатне захтеве буду достављени најкасније до краја марта, будући да је наставак расправе о захтеву Србије за изручење Харадинаја заказано за 6. април.
Питања француског суда Министарство правде је проследило тужилаштву за ратне злочине које води истрагу против Харадинаја.
Једно од питања је ког датума је у кривично право Србије унет члан 142, став 1, Кривичног законика Србије, који предвиђа кажњавање ратних злочина против цивилног становништва.
Такође, питање је и да ли су одредбе тог члана биле важеће између 12. и 20. јуна 1999. године, када су почињена дела за која се Харадинај сумњичи.
Суд у Колмару се, поред осталог, интересује и које су максималне казне предвиђене за та дела и да ли одредбе спрског закона омогућавају гоњење за дела за која се терети Харадинај, те које правне одредбе важе за застаревање кривичних дела у српском праву.
У Министарству правде су истакли да ће испоштовати рок и до краја месеца доставити све што је Суд у Колмару тражио од додатних информација.
Харадинај, некадашњи вођа ОВК а данас на челу Алијансе за будућност Косова, ухапшен је 4. јануара на граници Швајцарске и Француске по Интерполовој потерници за на захтев Србије.
Србија је потом упутила Француској захтев за његово изручење.
Он је недељу дана касније пуштен да одлуку суда о захтеву Србије за екстрадицију чека на слободи, али му је одузет пасош и забрањено да напушта територију Француске.
Истрага против Харадинаја у Србији је покренута 2004. године, а у јануару је проширена новим оптужбама и новим доказима који су прослеђени суду у Колмару.
Харадинају је суђено у Хашком трибуналу за ратне злочине на КИМ, али је 2012. правоснажно ослобођен свих оптужби.
Србија тражи Харадинаја због сумње да је извршио кривична дела ратних злочина против цивилног становништва на КИМ у току 1998. и 1999. године, а реч је, како је Београд саопштио, о делима која нису била предмет суђења пред Хашким трибуналом.
Извор: Вечерње Новости онлине
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.