Влада сматра да је одлука суда у Колмару да не изручи Рамуша Харадинаја срамна, скандалозна, противправна и апсолутно неправична, рекао је премијер Александар Вучић
Влада сматра да је одлука суда у Колмару да не изручи Рамуша Харадинаја срамна, скандалозна, противправна и апсолутно неправична, рекао је премијер Александар Вучић. Најавио је да ће амбасадор Србије из Париза бити позван на консултације и да ће бити упућена протестна нота Француској.
Србија ће Француској упутити протестну ноту због одлуке суда у тој земљи да не изручи Рамуша Харадинаја и позваће свог амбасадора из Француске на консултације у Београд, најавио је премијер Александар Вучић.
Вучић је на конференцији за новинаре рекао да води суверену и независну земљу, те да ће упутити најоштрију протестну ноту Француској јер се ради о највишим моралним и правним принципима и о томе да ли неко поштује суверену земљу или штити злочинце.
Каже и да Србија није планирала да прекине дипломатске односе са Француском, али да је јасно да данашња одлука суда у тој земљи не утиче повољно на односе две земље.
"Не желим да угрозим стабилност Србије и њену будућност било каквим хитним или хитрим потезом. Ово је највиши степен нашег протеста, пред отказивање гостопримства француском амбасадору. Мислим да смо нашли праву меру и најбољи начин да то урадимо", рекао је Вучић.
Напомиње да је Србији важно да има односе са Француском, али да је на нама да пошаљемо јасну поруку шта мислимо о одлуци суда те земље о одбијању захтева Србије за изручење Рамуша Харадинаја.
Премијер истиче да сада постаје бесмислено уопште разговарати о потписаним документима о сарадњи и стратешком партнерству две земље.
Каже и да је ступио у контакт са амбасадорима више земаља, те да ће се у 16.30 сати чути са министром спољних послова Русије Сергејем Лавровом.
Најавио је и да ће у наредним данима упутити писмо и свим чланицама УН у којем ће навести правна образложења, али и одговоре на политичке одлуке.
"У њему ћемо показати колико је Србија уложила у очување мира и стабилности, како су неки покушали да мали народ унизе и уруше му достојанство и покажу да над њим могу да се чине злочини и да се прође некажњено", рекао је Вучић.
"Мени је најважније да можемо сваког да погледамо у лице, ми се дичимо тиме што се против таквих људи који силују жене боримо", рекао је Вучић и истакао да Србија од својих одлука и рада својих тужилачких органа неће одустати.
Премијер је навео четири тачке образложења одлуке суда у Колмару, поменувши као посебно спорне трећу и четврту.
Под тачком један суд је констатовао да су услови за разматрање основног захтева за екстрадицију од 6. јануара 2017. испуњени, што значи да је Србија, како каже, доставила документацију у складу са захтевом.
У тачки два образложења одбацује се поднесак од 1. марта 2017. достављен од државе подносиоца, иако су, приметио је премијер, на томе они инсистирали да би могло да се утврди да ли имамо нове чињенице, а не само оне које су већ узете у разматрање приликом пресуђивања Хашког ад хок трибунала.
У тачки четири суд, истакао је Вучић, саопштава да је утврдио да би изручење могло да има изузетно тешке последице по Харадинаја. Вучић је рекао да би то образложење било смешно да није тужно и жалосно.
"Нисмо га звали на чоколаде и бомбоне него да одговара за злочине. Шта ово значи, на шта то личи?", упитао је премијер Србије.
Вучић је рекао да одлуку француског суда "нико нормалан не може да разуме".
"Влада сматра да је одлука срамна, скандалозна, противправна и апсолутно неправична, а више од свега политичка", рекао је Вучић на конференцији за новинаре.
Каже и да је наш правни тим почео са анализом и да има неколико питања у вези са тачком два, а на која вероватно неће добити одговоре.
Премијер је рекао да је обавеза Србије да због жртава, силованих жена, убијених људи, људи бачених у реку – настави своју борбу.
Конференцији за новинаре присуствовали су и министарка правде Нела Кубуровић и директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић.
Истражно веће Апелационог суда у Колмару одбило је данас захтев Србије за изручење Рамуша Харадинаја и укинуло му меру забране напуштања Француске.
Извор: РТС, Танјуг
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.