Посланици су данас завршили расправу о амандманима на Предлог закона о изменама Закона о министарствима
Народни посланици су усвојили Предлог закона о изменама Закона о министарствима који предвиђа оснивање два нова министарства – за заштиту животне средине и за европске интеграције. Тако ће нова влада, коју треба да састави мандатарка Ана Брнабић, имати 18 ресора.
Посланици су данас завршили расправу о амандманима на Предлог закона о изменама Закона о министарствима.
За измене закона, чије је усвајање предложио шеф посланичке групе СНС-а Александар Мартиновић, гласало је 157 посланика, 11 је било против, а нису гласала два посланика.
Гласању није присуствовао лидер Јединствене Србије Драган Марковић, који је раније најавио да неће подржати избор Ане Брнабић за премијера, а у сали су били посланици његове странке који су подржали закон.
Према ранијим најавама, мандатарка Ана Брнабић требало би у среду у Скупштини Србије да представи експозе и састав нове владе.
Пошто је послове Министарства екологије до сада обављало Министарство пољопривреде и заштите животне средине, утврђена је и измена делокруга тог министарства које ће променити назив у Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде.
У делокругу рада новог Министарства заштите животне средине биће и послови у вези са подршком и стварањем услова за приступ и реализацију пројеката у области животне средине за чију реализацију су Србији на располагању средства из претприступних фондова ЕУ, донације и други облици развојне помоћи.
Оснивање Министарства заштите животне средине предвиђено је имајући у виду значај који очување и заштита животне средине имају када је у питању квалитет живота грађана и њихово здравље, али и због значајних и сложених обавеза које Србија мора испунити у тој области у процесу придруживања ЕУ.
Изменама закона предвиђен је престанак рада Канцеларије за европске интеграције, с озбиром на то да ће њене послове преузети ново Министарство за европске интеграције.
Оснивање Министарства за европске интеграције предвиђено је услед значајно већих обавеза и обима послова у процесу придруживања ЕУ, а посебно имајући у виду све веће обавезе у погледу непосредне комуникације са самим институцијама ЕУ.
На то, како је навео предлагач у образложењу, може боље одговорити министарство као самостални орган државне управе, него што би то могла досадашња Владина Канцеларија за европске интеграције.
Изменама закона предвиђена је и измена у делокругу Министарства привреде, тако што ће Министарство рударства и енергетике преузети послове који се односе на припрему предлога аката о именовању и разрешењу органа управљања, као и других аката који се односе на пословање јавних предузећа и друштва која обављају делатност производње и снабдевања електричном енергијом, односно природним гасом.
Та измена је предвиђена због потребе усаглашавања са важећим Законом о енергетици, али и са потребом усаглашавања са стандардима ЕУ у тој области.
Такође, предвиђено је и да Министарство привреде преузме од Министарства трговине, туризма и телекомуникација послове који се односе на прописе у области концесија и јавно-приватног партнерства.
Измене делокруга рада Министарства правде последица су усклађивања са, у међувремену донетим, законима који уређују правосудне професије и рад правосудних органа.
Измене Закона о министарствима ступиће на снагу даном објављивања у Службеном гласнику.
Извор: РТС, Танјуг
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.