Премијерка Ана Брнабић каже за РТС да је задовољна напретком Србије на Дуинг бизнис листи, као и да је то резултат одговорне политике. Истакла је да је Србија сада финансијски здрава и стабилна
Премијерка Ана Брнабић каже за РТС да је задовољна напретком Србије на Дуинг бизнис листи, као и да је то резултат одговорне политике. Истакла је да је Србија сада финансијски здрава и стабилна, као и да јој више не треба финансијска подршка из иностранства.
Ана Брнабић је, гостујући у Дневнику РТС-а, истакла да је задовољна јер сада може да се заокружи слика за ову годину.
"Ми ове године имамо оно што би се рекло – трострука круна. Пре отприлике месец дана, Светски економски форум је објавио листу глобалне конкурентности и на тој листи Србија се попела за неких 12 позиција. Друга ствар, прошле недеље Светска банка је у Бечу прогласила Србију као најбољу земљу у региону југоисточне Европе у односу на спроведене реформе и данас имамо још једну добру вест – унапређење позиције Србије на Дуинг бизнис листи", објаснила је Брнабићева.
Додала је да је веома важно што Србија на Дуинг бизнис листи напредује константно од 2014. године.
"До тада смо падали или је било неког помака па падова, али доста смо се мучили и дошли на најгору позицију 2009. године – 94. позицију. Сада константно растемо као резултат одговорне политике коју је мој претходник увео 2014. године", наглашава Брнабићева.
Премијерка је навела да је била у приватном сектору у Националној алијанси за локални и економски развој, а да ју је председник Вучић звао у децембру 2014. године на разговор поводом Дуинг бизнис листе Светске банке.
"Био је први премијер који је рекао ми немамо довољне капацитете и треба нам помоћ. Већ се у јануару направила заједничка радна група за један системски рад на унапређењу позиције Србије на Дуинг бизнис листи Светске банке и од тада константно растемо", истакла је Брнабићева.
Сматра да је то показало да је Влада први пут отворена за сарадњу са привредом и организацијама цивилног друштва.
"Храбра одлука која данас даје резултате у свим овим областима и у глобалној конкурентности и у Светској банци по спровођењу реформи и по амбијенту за пословање", навела је Брнабићева.
Светска банка хвали напредак Србије, али да постоје области у којима још мора да се ради, а премијерка каже да се са нестрпљењем чека усвајање предлога закона о стечају, као и да је то једна од ствари која ће за следећу годину унапредити даље позицију.
"Свакако важна ствар је реформа катастра, трећа важна ствар су порези, али не у смислу реформе Пореске управе коју планирамо за следећу годину у оквиру борбе против сиве економије како бисмо олакшали рад и ефикасност Пореске управе, већ у смислу доношења нових електронских услуга", каже Брнабићева.
"Некако шлаг на торти коју данас имамо пред нама и пред свим грађанима Србије је да смо управо закључили у трезору и октобар месец и имамо суфицит од 80 милијарди динара, био је планиран дефицит од 46 милијарди динара", навела је Брнабићева.
Додала је да су то фантастични резултати, као и да је веома срећна и поносна.
"Поносна сам и што сам део континуитета претходне владе, имамо фантастичне резултате. Грађани Србије треба да су поносни на своју земљу", указала је премијерка.
"Имала сам јуче састанак са представницима ММФ-а и први пут представници ММФ-а причају о успесима Србије, причају о томе како имамо довољно фискалног простора да разговарамо о још неким стварима које би можда могле следеће године бити један сигнал за привреду", каже Брнабићева.
"НАМА ВИШЕ НЕ ТРЕБА ФИНАНСИЈСКА ПОДРШКА ИЗ ИНОСТРАНСТВА"
На питање да ли ће Влада кренути у нове програме са ММФ-ом, пошто постојећи истиче у фебруару, Брнабићева каже да најпре мора да се заврши садашњи аранжман.
"Разговарамо са ММФ-ом око неког новог аранжмана, добро пазимо шта би то било на чему треба да сарађујемо са њима. Оно што је сасвим јасно је да прво морамо да завршимо и ову коначну осму ревизију и да тиме успешно закључимо овај трогодишњи аранжман из предострожности и да стављамо тачку на ту причу да ли је Србија озбиљан и кредибилан партнер", каже премијерка.
Навела је да ће након тога бити приче око новог програма.
"Оно што је потпуно јасно и због чега опет грађани Србије треба да су јако поносни на своју земљу и на своју владу, на ову која је континуитет и на ону претходну, а то је да нама више не треба подршка финансијска из иностранства. Ми смо сада финансијски здрави, финансијски стабилни, финансијски солидни и можемо даље да наставимо са нашим реформама", нагласила је Брнабићева.
Подсетила је да је Влада данас донела закључак о исплати једнократне помоћи од 5.000 динара пензионерима, као и да ће то бити исплаћено 6. новембра, а да од 1. јануара следи повећање свих пензија од пет одсто, повећање плата у јавном сектору у распону од пет до десет одсто.
"Размишљаћемо у 2018. години и о потпуном укидању Закона о пензијама и платама, али морамо да дођемо на оних 11 одсто издвајања и онда можемо да кренемо поново у двогодишње усклађивање и неке друге ствари, али је важно да будемо озбиљни и да будемо одговорни према финансијама државе", закључила је Брнабићева.
Извор: РТС
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.