Управни одбор Групе Светске банке (СБ) одобрио је Србији зајам од 119 милиона долара (100 милиона евра) за Програм унапређења ефикасности и одрживости инфраструктуре, саопштено је из те међународне финансијске институције.
Управни одбор Групе Светске банке (СБ) одобрио је Србији зајам од 119 милиона долара (100 милиона евра) за Програм унапређења ефикасности и одрживости инфраструктуре, саопштено је из те међународне финансијске институције.
Захваљујући новим средствима, Србија ће моћи боље да одржава 8.000 километара путева и побољша енергетску ефикасност у 234 јавна објекта, наводи се у саопштењу Светске банке достављеном Танјугу.
Чланови Управног одбора СБ су на јучерашњој седници констатовали да је Србија заинтересована за побољшање ефикасности и одрживости инфраструктуре, нарочито у сектору саобраћаја и енергетике, како би допринела дугорочној конкурентности српске привреде и створила раст и нова радна места.
"Србија је на раскрсници југоисточне Европе и очекује се да ће побољшање њене путне мреже дати главни допринос сталном економском расту, не само у Србији, већ и у региону", изјавио је Стивен Ндегва, менаџер Светске банке за Србију.
"Ова операција ће обезбедити очување путне мреже, и пре свега суштинску примену модерног приступа одржавању у Србији. Поред тога, побољшаће се енергетска ефикасност и сигурност у реновираним јавним зградама", додао је он.
Овај програм ће, какао се наводи у саопштењу, подржати Србију да побољша управљање и одрживости јавне инфраструктуре, са фокусом на сектор транспорта и енергетике.
Саобраћајна компонента се фокусира на подршку напорима за модернизацију начина одржавања путева, пружајући земљи помоћ у преласку са традиционалног одржавања на уговарање одржавања засновано на учинку.
То ће резултирати бољим планирањем, уговарањем и фискалном дисциплином Јавног предузећа "Путеви Србије" и обезбедиће већу сигурност на српским путевима.
Енергетска компонента подржава владин програм за реконструкцију и унапређење јавних објеката у државном власништву побољшањем енергетске ефикасности и безбедности у 234 јавне зграде широм Србије и јачањем капацитета за имплементацију програма.
Реновиране зграде - међу којима су болнице и клинике, школе и вртићи и друге друштвене установе - имаће ниже рачуне за струју, побољшано стање објеката (боље осветљење и грејање), дужи радни век трајања и биће безбедније (стуктурно и у погледу заштите од пожара), наводи се у саопштењу Светске банке.
Извор: Танјуг
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.