СРБИЈУ ОЧЕКУЈЕ РУДАРСКИ БУМ: За рудом трага 35 страних компанија

Фото: Pixabay
Фото: Pixabay

За рудом у Србији трага 35 страних компанија, а у наредних годину дана биће отворена три рудника угља, олова и цинка у околини Крупња, Пирота и Босилеграда, пише данас "Политика".

За рудом у Србији трага 35 страних компанија, а у наредних годину дана биће отворена три рудника угља, олова и цинка у околини Крупња, Пирота и Босилеграда, пише данас "Политика".

Београдски лист тврди да Србију у наредних неколико година очекује прави рударски бум, јер је дошло до експанзије геолошких истраживања, те да наша земља већ сада има више од 220 експлоатационих и око 130 истраживачких поља, на којима се обављају геолошка испитивања.

"И то није све јер се у скорије време очекује и отварање пет до седам нових рудника. Три рудника угља, олова и цинка биће отворена у наредних годину дана у околини Крупња, Пирота и Босилеграда", наводи београдски лист.

Међу 35 компанија које трагају за српском рудом, "Политика" наводи амерички "Фрипорт", канадски "Ресервоар минералс", британско-аустралијски "Рио Тинто" и енглески "Минеко лимитид".

У истраживање рудног блага, напомиње београдски лист, укључена је и канадска рударска компанија "Мундоро", а Канађани су заинтересовани и за стратешко партнерство са РТБ "Бор", где већ истражују на неколико локација док им је партнер у том послу јапанска национална компанија за нафту, гас и метале– ЈОГМЕЦ.

Мултинационалним корпорацијама које улажу у експлоатацију руде у Србији, додаје "Политика" придружила се и канадска компанија "Невсун", која је окончала истражне радове у околини Бора, у рејону Чукару пеки и "недвосмислено потврдила" да је то најбогатије налазиште бакра на свету.

Велико интересовање, указује лист, показале су и канадска компанија РГМИ и "Данди Капитал маркетс".

Упитан шта значи "бум" у рударском сектору, министар енергетике Александар Антић каже за "Политику" да је ово што се у последње време дешава последица неколико чинилаца, пре свих, то што Србија располаже озбиљних геолошким потенцијалима, који су интересантни рударским компанијама.

"Све оне спремне су да улажу знатна средства у истраживања. С друге стране, Србија је услед реформи фискалне стабилизације постала интересантно место за инвестиције које се мере стотинама милиона евра", објашњава Антић.

Осим тога, додаје, нови закон о рударству и геолошким истраживањима оцењен је као један од најбољих у Европи јер пружа велике гаранције инвеститорима и предвидива правила игре од почетка истраживања до евентуалног отварања рудника.

Према наводима београдског листа, нова налазишта бакра и злата Чукару пеки код Бора и Савинац код Бољевца потврђују рентабилност производње јер досадашња истраживања показују да у тони руде има од 20 до 30, па чак и по 50 грама злата.

Такође, наводи да је лозничко лежиште нове руде јадарит, богате веома траженим литијумом и бором, јединствено у свету.

"Процењује се да има резерве од 130 милиона тона литијума и више од 10 милиона тона бората. Тренутно на 130 истражених поља са разним рудама и минералима трага 35 махом страних компанија. Два капитална посла су у завршној фази истраживања - Јадар код Лознице и нова налазишта бакра и злата на југоистоку земље", напомиње београски лист.

Додаје да је пројекат "Јадар" у фази студијске разраде почетка производње, а да је задатак новоформиране заједничке радне групе Владе Србије и светског гиганта "Рио Тинто" да убрза тај посао и издавање дозвола јер је план да рудник јадарита проради најкасније 2023. године.

Оваква рударска експанзија, предвиђа "Политика", најпре ће се осетити кроз учешће у расту БДП земље, који би са садашњих 1,5 одсто требало да порасте на три одсто.

Извор: Танјуг, Политика

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести