МИНИСТАР ЂОРЂЕВИЋ: Породиљско и за жене које нису у радном односу

МИНИСТАР ЂОРЂЕВИЋ: Породиљско и за жене које нису у радном односу

Од следеће године родитељски додатак за прво дете биће 100.000 динара, док ће дечији додатак за децу са сметањама у развоју и инвалидитетом бити увећан за 50 одсто, најавио је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић.

Од следеће године родитељски додатак за прво дете биће 100.000 динара, док ће дечији додатак за децу са сметањама у развоју и инвалидитетом бити увећан за 50 одсто, најавио је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић присуствовао је Међународној конференцији „Улагање у децу - добробит за сву децу“ коју су организовали Мрежа организација за децу Србије (МОДС), ЕUROCHILD, Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије (СИПРУ) и УНИЦЕФ.

Министар Ђорђевић је том приликом нагласио да је Србија, као и остале земље Европске уније, посвећена повећању издвајања за децу и породице.

„Борба против сиромаштва деце је на првом месту и зато ћемо ми интензивније радити на спровођењу Циљева одрживог развоја. У спровођењу ових мера, Србија користи међународну праксу у развијању многобројних услуга које ће бити подршка породицама са децом“, рекао је министар.

Обезбеђивање минималне финансијске сигурности породици са децом, како је истакао министар, држава реализује кроз примену Закона о социјалној заштити и Закона о финансијској подршци породици са децом, као и кроз заштиту права детета.

„Припремљен је Нацрт закона о финансијској подршци породици са децом, који ће бити упућен у даљу процедуру Влади, односно Народној скуштини, како би до краја  године био усвојен, а чија би примена отпочела почетком наредне године“, истакао је Ђорђевић.

„Утврђене су мере за подстицај рађања. Новина је да ће накнаду прихода, у трајању од годину дана, моћи да остваре и жене које нису у радном односу, већ обављају самосталну делатност, ангажоване су по основу привремених и повремених послова, уговора о делу или ауторских уговора. Износ родитељског додатка за прво дете биће значајно већи у односу на тренутни који се исплаћује и износи 39 хиљада, а предлог је да буде 100 хиљада динара. За децу са сметњама у развоју и инвалидитетом, дечији додатак биће већи за 50 одсто“, најавио је министар Ђорђевић.

Министарка без портфеља задужена за демографију и популациону политику и председница Савета за права детета Владе Републике Србије Славица Ђукић Дејановић је поручила да Србија има спремне мере и законе којима ће дати кључан допринос улагању у децу и додала да ће борба против сиромаштва исто као и здравље, образовање и родна равноправност бити у фокусу државе.

Министарка без портфеља задужена за демографију и популациону политику Славица Ђукић Дејановић навела је да се Србија као друштво налази пред великим изазовом јер нас Агенда 20/30 Уједињених нација обавезује да искоренимо сиромаштво, а поједина истраживања показују да свака пета сиромашна особа у Србији јесте дете.

"Сва деца имају иста права и једнаку шансу на бољу будућност, имају право на добро здравље и квалитетно образовање. Најисплативији друштвени циљ јесте улагање у дете, а ми као влада желимо да постигнемо да ниједно дете не буде сиромашно", рекла је Ђукић Дејановићева.

Министарка је изнела и податке који показују да свако треће дете није обухваћено предшколским образовањем јер, како је рекла, чак 44 одсто деце чувају бабе и деде, око 21 одсто незапослени родитељи, а да 27 одсто деце иде у обданиште.

"Улагање у тај период деце први је корак ка бољој будућности за све нас. Морам да подсетим да Агенда 20/30 УН и циљ 42 обавезује све земље да до 2030. обезбеде једнак приступ предшколском образовању за сву децу", указала је Ђукић Дејановићева.

„Влада Републике Србије настоји да, иако ограничена тренутном економском ситуацијом, обезбеди више средстава за улагања у децу и то ће бити наш континуинирани задатак“, закључио је министар Ђорђевић уз поруку да су деца наше највеће благо.

На конференцији су представљене међународне и европске праксе и примери који доприносе смањењу сиромаштва и социјалне укључености деце, наглашена је важност усклађивања јавних финансијских ресурса са политикама и законодавством које утичу на децу, као и посвећеност Србије у борби против сиромаштва деце и на испуњавању развојне агенде Уједињених нација (Циљева одрживог развоја УН).

Конференцији су присуствовали државни секретар у Министарству финансија Мирјана Ћојбашић, заменица директора УНИЦЕФ-а у Србији Северине Леонарди, представница EUROCHILD-a Мике Шурман и менаџер Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије Иван Секуловић.

Извор: НВ

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести