ПОЗИТИВНИ ТРЕНДОВИ СРПСКЕ ПРИВРЕДЕ: За само три месеца раст 1,2 одсто

Фото: Pixabay
Фото: Pixabay

Врло позитивни и снажни трендови се шире по гранама и областима индустријске производње – од прехрамбене индустрије преко производње коже и обуће до моторних возила

Врло позитивни и снажни трендови се шире по гранама и областима индустријске производње – од прехрамбене индустрије преко производње коже и обуће до моторних возила, каже за РТС директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић.

Српска привреда за прва три месеца остварила је раст од 1,2 одсто, а укупно планирани раст економије за ову годину је три процента.

Директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић каже да тренутно имају податке за раст БДП-а за први квартал, за индустријску производњу, извоз и друге економске показатеље за четири месеца, а што се тиче реализације буџета – за пет месеци.

"То све заједно показује позитивне трендове. Ако говоримо о индустријској производњи имамо једну врло јако изражену конјуктуру. Имамо раст тражње пре свега на извозној страни, врло јаку лепезу раста извоза када је у питању прерађивачка индустрија, пољопривредни производи, рударство – укупан раст 11,8 за прва четири месеца. Прерађивачка индустрија бележи раст од 5,5 одсто за тај период", рекао је Ковачевић гостујући у Дневнику РТС-а.

На статистику је утицао и календар – мање радних дана у априлу.

"То је смањило индекс у априлу, али то ће се 'испеглати' у мају јер постоје врло позитивни и снажни трендови и они се шире по гранама и областима индустријске производње – од прехрамбене индустрије преко производње коже и обуће до моторних возила, тј. аутомобила, металске производње", објашњава Ковачевић.

Директор Завода истиче да је позитивним бројкама допринела смедеревска Железара која иде ка производњи од два милиона тона и активирала је обе високе пећи. Расте и производња моторних возила, као и извоз возила у чему велики удео има "Фијат". "У хемијској индустрији видимо опоравак Петрохемије, фармацеутика такође напредује, производња коже и обуће", каже Ковачевић.

На почетку године забележена је смањена производња у енергетици и рударству.

"Од априла су и ту трендови позитивни, био је спрегнут ланац узрока који су произвели пад у рударству и енергетици у прва два месеца, најпре су то били климатски услови, па хидролошки за хидроенергију, па још инцидентних догађаја попут клизишта. У априлу се види раст и у мају се он наставља. Имам податке шта се дешава у ЕПС-у и угљенокопима, имаћемо раст и тај тренд ће се наставити у остатку године", рекао је Ковачевић.

У буџету је забележен суфицит од 12 милијарди динара, иако је био предвиђан дефицит од 58 милијарди.

"То је за 70 милијарди бољи резултат. Неочекивано је с аспекта плана, а с друге – у позитивном смислу је давно превазиђена пројекција из стендбај аранжмана са ММФ-ом. Консолидација иде брже и ту се уштедело и на времену", рекао је Ковачевић.

Највећи изазови су, сматра, у енергетици како би се компензовали резултати с почетка године, а тренутни трендови су позитивни.

"Мора да се ради интензивније и зато што се стварају основе за одрживи и дугорочни раст који је важан и са аспекта одживости фискалне консолидације", закључио је Ковачевић.

Извор: РТС

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести