Прошле су четири године од потписивања споразума Београда и Приштине о нормализацији односа. Као највећи успех виђен је договор о фомирању Заједнице општина са српском већином – које, међутим, још нема
Прошле су четири године од потписивања споразума Београда и Приштине о нормализацији односа. Као највећи успех виђен је договор о фомирању Заједнице општина са српском већином – које, међутим, још нема. Каска се са применом и других делова договора.
Уместо да се мере ефекти спроведеног, четири године од Бриселског споразума и даље се говори о пробијеним роковима. Првих шест тачака односи се на ЗСО које још нема.
"Нисам у последње време видео расположење Срба, њихових представника да се настави са успостављањем Заједнице јер смо их позивали неколико пута. Можда је разлог што се они не слажу да се све обави на основу одлуке Уставног суда, али то ће бити учињено тако и никако другачије", истиче косовски премијер Иса Мустафа.
Тамошњи уставни суд својевремено је оценио да споразум о заједници у начелу није противуставан, али да одређене одредбе треба дорадити.
"Да ли је у Бриселу договорено да се донесе одлука уставног суда која овако гласи? Ми тражимо да се Заједница формира како је договорена, а не осакаћена и обесмишљена како би они желели – да буде асоцијација која не може да уради ништа", напомиње заменик косовског премијера Бранимир Стојановић.
ЕУ, покровитељ дијалога, такође позива на спровођење.
"То је договор у оквиру очекивања ЕУ за даље унапређивање односа и стога сматрамо да заједницу треба формирати што је пре могуће", указује представница ЕУ у Приштини Наталија Апостолова.
За ово време успостављена је косовска полиција. Померени су рокови за именовање судија и тужилаца, а питање енергетике је још отворено. Крши се или не спроводи постигнуто у техничком дијалогу о признању диплома, посетама званичника, катастру.
"Ми не бежимо од дијалога, никада нисмо бежали. Знамо шта желимо – већи степен права. Они беже јер су својим људима лажно обећавали да путем дијалога могу да дођу до независности наше јужне покрајине. Сада је јасно да своје сепаратистичке циљеве не могу да остваре", истиче директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић.
Ипак, дијалог је на чекању због приштинске резолуције којом је прекинут. Косовска министарка за дијалог каже да би разговори могли да буду настављени када се Рамуш Харадинај врати на Косово из Француске, где чека одлуку суда поводом захтева да буде изручен Србији, где је осумњичен за ратне злочине.
Извор: РТС
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.