Министарка правде Нела Кубуровић је рекла после седнице Владе да Србија не одустаје од захтева за изручење Рамуша Харадинаја. Ђурић позвао све земље ЕУ да поштују међународно право.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије Марко Ђурић саопштио је да је Влада Србије на данашњој седници позвала све чланице ЕУ и друге државе да поштују међународно право и потернице Интерпола, а не да доносе политичке одлуке у таквим случајевима.
Ђурић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе која је била посвећена случају Рамуша Харадинаја, истакао да ће наша земља наставити с гоњењем свих окривљених и оптужених за ратне злочине, без обзира на националност.
Србија захтева хитно изручење Харадинаја, нагласио је он и поручио да не прихвата правду која подразумева некажњено убијање недужних цивила свих националности, попут оних које су учинили Харадинај и његова злочиначка група.
Он је упитао да ли је убијање недужних цивила, међу којима је и двонедељна беба, недовољан разлог да Харадинај буде изручен правосудним органима Србије, прочитавши делове из оптужнице против оптуженог бившег вође ОВК и некадашњег косовског премијера.
Министар правде Нела Кубуровић истакла је да је Тужилаштво за ратне злочине проширило истагу против Харадинаја, у којој има 30 сведока и других доказа.
"Неки од сведока су дали писану изјаву, а има оних који имају статус заштићених сведока", напоменула је она и додала да, иако Харадинај одлуку о захтеву за изручење чека на слободи, Србија неће одустати од своје намере.
"Надамо се да ће француски органи поступити професионално и поштовати Европску конвенцију о екстрадицији коју су сами потписали, а која их обавезује на поступање без обзира на то да ли су у питању ратни злочини, геноцид или злочини против човечности", подвукла је Кубуровић.
У конкретном случају, како је објаснила, реч је о злочинима над цивилним становништвом, пре свега Србима, Ромима и Албанцима који нису пристали да сарађују са ОВК током 1999. године.
Према њеним речима, иако су се Харадинајеви адвокати позивали на начело "ne bis in idem", односно да је већ за иста кривична дела ослобођен у Хагу, тај поступак се водио за почињена дела од марта до септембра 1998., док га српски правосудни органи траже за дела махом почињена у јуну 1999. године.
Решење о спровођењу истраге из 2004. године и наредба о њеном проширењу управо се односе на тај временски период, прецизирала је Кубуровић, поновивши да нису у питању иста дела и исти оштећени, будући да није исти временски оквир.
Бивши командант ОВК Рамуш Харадинај пуштен је јуче из екстрадиционог притвора, али му је забрањено да напушта Француску до одлуке суда о захтеву Србије за изручење.
Извор: НВ
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.