Лидер Грађанске иницијативе "Слобода, демократија, правда" Оливер Ивановић рекао је дан пред нови судски процес, да је оптимиста и да се нада да ће право бити доминантно у односу на политику
Лидер Грађанске иницијативе "Слобода, демократија, правда" Оливер Ивановић рекао је за РТС, дан пред нови судски процес, да је оптимиста и да се нада да ће право бити доминантно у односу на политику. Не може да искључи елементе политичког притиска јер, како каже, другачије не може да објасни ни своје притварање, оптужницу, као ни пресуду. Хоћу да сперем љагу са свог имена, рекао је Ивановић.
У Основном суду у Косовској Митровици сутра почиње поновљено суђењу Оливеру Ивановићу, лидеру Грађанске иницијативе "Слобода, демократија, правда". Суђење је враћено на почетак одлуком Апелационог суда у Приштини да поништи првостепену пресуду којом је био осуђен на девет година затвора, због наводних ратних злочина.
Ивановић је провео три године у притвору, а месец дана се налази у кућном притвору у Косовској Митровици.
Ивановић је рекао за РТС да му је много боље него у затвору, што је апсолутно нормално.
"Ових месец дана проводим покушавајући да се вратим у време и на начин живота који сам имао пре. Најтеже ми је било наћи своје ствари – за три године се много тога променило. Успевам да надокнадим макар оно у оноликој мери колико је то могуће вежбајући са сином и настојећи да са њим успоставим однос отац и син у фази развоја у којој је он, а то је шест година, а последње три године није провео са својим оцем", рекао је Ивановић.
Говорећи о томе да ли је последњи политички затвореник у Европи, Ивановић каже да је оптимиста и нада се да ће свакако право бити доминантно, мада не може да искључи елементе политичког притиска јер, како каже, другачије не може да објасни и своје притварање и оптужницу, као и пресуду.
"Оно што је сасвим сигирно јесте да ја са догађајем у вези са којим сам осумњичен немам ама баш никакве везе, нисам био ни близу, нисам имао било каква посредна и непосредна сазнања о случају до тренутка док нисам слушао сведоке који су били позвани од стране тужилаштва", каже Ивановић.
Према томе, ако неко ко нема апсолутно никакве везе са неким догађајем буде осуђен на девет година, што је касније апелација поништила, ја једноставно не могу другачији суд да донесем него да је то плод политичких притисака, каже Ивановић.
Сама чињеница да је Апелациони суд поништио тако нешто, Ивановић каже да му даје нову наду и ново охрабрење.
"Између осталог, морам рећи да су Европа, ЕУ, европски судови нешто чему ми као народ тежимо и као држава и логично је да отуда дођу само добри примери. Ово баши није нешто што препоручује Европску унију, мислим да се овакве ствари не би смеле догађати ни у неким земљама нижег степена развоја, поготово не у земљама које сматрамо моделом који би требало следити", истакао је Ивановић.
Ивановић каже да ће тужилац извести исте сведоке и да ће пробати да од њих извуче нешто више него што су у претходном поступку дали.
"Тај један сведок ме наводно види ту, на лицу места, али ме не види да извршавам или било шта наређујем, него само ме види међу униформисаним људима, што је потпуна бесмислица", рекао је Ивановић.
Кроз тај додатни поступак, како је истакао Ивановић, ту ствар морамо доказати.
"Ја сам у ситуацији да са својим адвокатима доказујем невиност уместо да тужилаштво на јасан и сигуран начин докаже да сам евентуално крив. Неће бити лако, мислим да сам психички стабилан, уверен сам да адвокати имају добро припремљену одбрану и да ћемо имати један позитиван резултат, односно да ћу бити потпуно ослобођен било какве кривице и било какве сумње, што је за мене јако важно. Важно је да ја, с обзиром на то да живим у овој средини и у овом народу, не морам да скривам очи јер поступак мора да скрене љагу са мог имена", каже Ивановић.
Говорећи о подршци, Ивановић каже да су председник Николић, премијер Вучић, министар Дачић и Марко Ђурић особе које су ово питање покушале да ставе на дневни ред разговора билатералних састанака, а у више наврата је о томе говорено у Савету безбедности.
Како каже, више од тога се не може очекивати. "Свако даље инсистирање на овој теми бојим се да би било представљено као уплитање у послове судског поступка, а то није добродошло, то није нешто што људи воле, у крајњем случају не би ни помогло", каже Ивановић.
Ово што се ради и помоћ адвокатима је оно што максимално држава у овој ситуацији може да уради и ја то тако ценим, истакао је Ивановић.
Ивановић каже да је простор на КиМ нестабилан простор и неће брзо моћи да се стабилизује, а многи су разлози за тако нешто.
"Први и основни је покушај да се на брзину и кршењем међународног закона и права овај простор прогласи независном државом. То Србија неће прихватити, а самим тим, ако то Србија не прихвати, неће прихватити ни најмање две сталне чланице СБ, што значи да Косово не може тако у међународне институције, то ће увек бити блокада. Мислим да је огромна енергија уложена у тај пројекат и чини ми се да та енергија помало посустаје. Промене су у свету и те промене ће се одразити према Косову и Метохији па и према читавом Западном Балкану", закључио је Ивановић.
Извор: РТС
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.