ЈУБИЛЕЈ ДНЕВНОГ ЛИСТА: "Мађар со" обележио 80 година постојањаДневни лист „Мађар со“ обележио је свој јубилеј - 80 година постојања. ХАЧКАР У НОВОМ САДУ: Положени венци на спомен обележјеПоложили су венце на спомен обележје - Хачкар који је постављен у Новом Саду.ИЗЛОЖБА посвећена Александру I КарађорђевићуУ Новом Саду је отворена изложба „Александар I Карађорђевић – Од Цетиња до Марсеја“ чија ће поставка бити доступна посетиоцима до 1. априла 2025. године.БОЖИЋНИ ОБИЧАЈИ Војвођанских ХрватаКићење Божићног дрвца - јелке је традиција којој се посебно радујемо у време Божића.ОБЕЛЕЖЕНО ПРИСАЈЕДИЊЕЊЕ Баната, Бачке и Барање Краљевини СрбијиПоводом 25. новембра Дана присаједињења Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији положени су венци на спомен обележје на Тргу слободе, на згради у којој је 1918. године Велика народна скупштина донела одлуку о присаједињењу.

ОБЕЛЕЖЕНО ПРИСАЈЕДИЊЕЊЕ Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији

ОБЕЛЕЖЕНО ПРИСАЈЕДИЊЕЊЕ Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији

Поводом 25. новембра Дана присаједињења Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији положени су венци на спомен обележје на Тргу слободе, на згради у којој је 1918. године Велика народна скупштина донела одлуку о присаједињењу.

Поводом 25. новембра Дана присаједињења Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији, градоначелник Новог Сада Милан Ђурић, председница Скупштине Града Новог Сада Дина Вучинић, делегације Националног савета буњевачке националне мањине и Удружења потомака ратника Србије од 1912. до 1920. године – Нови Сад, положили су венце на спомен обележје на Тргу слободе, на згради у којој је 1918. године Велика народна скупштина донела одлуку о присаједињењу. Венце су такође положили председница Покрајинске владе Маја Гојковић и државни секретрар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Ђорђе Тодоров.

"Данас обележавамо значајан датум из наше историје који је кључан за стварање модерне демократске државе засноване на вредностима заједништва, општег права гласа и родне равноправности. Наши преци били су освешћени и мудри људи и захваљјући њима добили смо чврсте темеље да на њима градимо хумано друштво, да се ујединимо око опште добробити и да поносно негујемо наш идентитет. Нови Сад је живео и живеће у складу са таквим вредностима, а на нама је да, не заборављајући своју историју и заслуге наших великана, даље развијамо Нови Сад и Србију, те да будућим поколењима оставимо легат на који ће бити поносни" нагласио је градоначелник Новог Сада Милан Ђурић.

Велика народна скупштина Срба, Буњеваца и осталих Словена у Банату, Бачкој и Барањи била је скупштина одржана у Новом Саду 25. новембра 1918. године, која је прогласила присаједињење Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији.

После пропасти Аустроугарске монархије октобра 1918. године, регионе Банат, Бачку и Барању посела је војска Краљевине Србије. Фактичку управу над овим подручјима преузели су локални војвођански Срби, а на челу ове управе налазио се Српски Народни Одбор из Новог Сада.

Дана 25. новембра 1918. године, сазвана је Велика народна скупштина Срба, Буњеваца и осталих Словена у Банату, Бачкој и Барањи, која је прогласила присаједињење ових региона Краљевини Србији (на скупштини је било укупно 757 делегата, од којих 578 Срба, 84 Буњевца, 62 Словака, 21 Русин, 6, Немаца, 3 Шокца, 2 Хрвата и 1 Мађар), а 1. децембра 1918. године, Краљевина Србија се ујединила са Државом Словенаца, Хрвата и Срба, да би формирала Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца. Скупштина је одржана у Новом Саду, у хотелу „Гранд хотел Мајер” (данашња зграда Војвођанске банке), а међу делегатима је било седам жена.

Према прогласу објављеном 17. новембра, право гласа на Великој народној скупштини имали су Срби, Буњевци и остали Словени, оба пола, са навршених двадесет година. Посланици су бирани по општинама, по један посланик на хиљаду грађана, а изабрани су на јавним зборовима, акламацијом.

Велику народну скупштину отворио је унијатски прота Јован Храниловић као најстарији посланик по годинама. Посланици скупштине заступали су 211 општина из Баната, Бачке и Барање, а седници су присуствовали и представници Срема, чланови СНО Нови Сад, као и српски и француски официри који су се затекли у Новом Саду. Пошто је завршено конституисање Скупштине, председавање је преузео др Игњат Павлас, који је најавио Јашу Томића, председника СНО Нови Сад, као подносиоца главне одлуке. Јаша Томић се најпре краћим говором обратио овом историјском скупу, а потом је прочитао одлуке Скупштине.

Велика народна скупштина није само прогласила присаједињење Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији, већ је, такође, донела одлуку о формирању покрајинске управе (владе и скупштине) у овим регионима. Покрајинска влада је званично названа „Народна управа за Банат, Бачку и Барању”, а за њеног председника изабран је др. Јован Лалошевић, док је покрајинска скупштина званично названа „Велики народни савет”, за чијег је председника изабран др. Славко Милетић.

Извор: НВ

 

"Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, који је доделио средства."

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести