Страни инвеститори у металском сектору нуде Новосађанима нове шансе за посао. Млади поново уписују металске смерове, јер посао у струци готово увек налазе
Тешко је поверовати да би Нови Сад у будућности могао поново да има гиганте металског комплекса, попут "Новкабела", "Победе", "Мотинса" или "Петра Драпшина", али је школовање у металској струци све популарније, а и број запослених у овој привредној грани, после година суноврата, поново расте.
У Средњој машинској школи, како објашњава директор Владимир Гавранић, последњих година је интересовање за металске смерове све веће.
"Имали смо прошле године у смеровима везаним за металска занимања 180 места на упису и сва су попуњена, захваљујући кампањи наше школе, а и фирми из сектора" задовољно ће Гавранић.
"Ова усмерења нису више уточиште за ученике са нижим просеком, већ их похађају млади, који тачно знају шта желе у будућности."
Средња машинска је покренула сарадњу са педесетак металских предузећа, у којима њихови ученици похађају праксу, а често и добијају посао.
"Плате им за наше услове нису мале, крећу се од 400 до преко 1.200 евра, за руковаоце рачунарски контролисаним машинама" иситиче Гавранић.
"Када се има у виду да су и највеће иностране фирме, "Лир" и "Делфи", тражиле да им се обезбеде школовани стручњаци, јасно је да металски комплекс у Новом Саду има перспективу."
Чињеницу да се отварањем погона компанија "Делфи" и "Лир" нагло побољшала слика о металцима, потврђује и Новак Васић, председник Градског одбора гранског Самосталног синдиката.
"Отварање овако великих погона, у којима би посао требало да добије готово 5.000 радника, враћа наду у будућност нашег сектора" јасна је порука Васића.
"Имали смо пре готово две деценије 20.000 радника, а производи наших металаца стизали су у све крајеве света. Наравно да нас радује отварање нових радних места."
СИНДИКАТИ
Васић напомиње да је изузетно важно што има интересовања код радника, али и менаџмента у новим фабрикама за формирање синдикалних организација.
"Радницима синдикат много значи у заштити права" тврди Васић. "И послодавцу је лакше када има саговорнике у социјалном дијалогу, који аргументовано престављају запослене."
Извор: Новости онлине
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.