У доба короне, код великог броја људи нарушен је духовни мир и психичко стање које је веома значајно за здравље читавог организма.
У доба короне, код великог броја људи нарушен је духовни мир и психичко стање које је веома значајно за здравље читавог организма.
У вези са тим постоје доказане студије да плави водени простор позитивно утиче на здравље људи, што су потврдили и научници са Универзитета у Глазгову који су спровели систематско истраживање и урадили мета-анализу свих доказа о овој појави.
БЛИЗИНА ВОДЕ СМАЊУЈЕ НИВО СТРЕСА И АНКСИОЗНОСТИ
Вода смањује ниво стреса и анксиозности код људи. Ова сазнања важна су нарочито за градове, јер становништво у граду има већи број оболелих од менталних болести, али као што смо већ и напоменули и пандемија корона вируса значајно доприноси повећању менталних болести.
Како истраживачи са Универзитета у Глазгову напомињу, све то је последица, пренасељености, загађености ваздуха, недостатка социјалне подршке.
Претпоставља се да ће до 2050. године двоје од троје људи живети у градовима. Због тога је врло важно истаћи да више водених повшина у градовима чува ментално здравље његових становника.
То је и један од начина да се побољша квалитет живота, смање загађеност и температура ваздуха, наводи Светски економси форум (WEF).
БОРАВАК ПОРЕД ВОДЕ ПОВЕЋАВА ИМУНИТЕТ
Познато је да биљке и дрвеће, посебно оно у близини воде, производе хемикалије зване фитонциди. Када људи ово удишу повећава се број белих крвних зрнаца која нас штите од болести или инфекција. Тако да провођење времена напољу поред воде природан је подстицај за наш имунски систем.
Термин „плави ум“ ("Blue Mind") односи се на медитативно стање у које наш ум улази када се налазимо поред воде. Научници су утврдили да гледање и уживање у води преплављује мозак допамином. Што значи да су људи изложени води често опуштенији и срећнији уопште.
САМ ПОГЛЕД НА ВОДУ НАС ОПУШТА
Вода може бити и врло терапеутска. Укључивање у једноставне активности попут риболова или шетње може помоћи у смањењу стреса и борби против негативних ефеката посттрауматског стресног поремећаја. Нарочито ако се борите са анксиозношћу или депресијом, вода вам може бити од велике помоћи у превазилажењу тешких нежељених ефеката повезаних са овим стањима.
Живот поред воде и уживање на отвореном утичу и на дужину живота. Провођење чак и умерене количине слободног времена и лагане физичке активности (укључујући шетњу дуж плаже или сакупљање шкољки) може повећати очекивани животни век.
Извор: НВ
"Ставови у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, који је доделио средства."