Подпредседник Скупштине АП Војводине Дамир Зобеница изабран је за подпредседника Комитета 1 Скупштине европских регија (АЕР).
У турском граду Измир где је прошле недеље одржано пленарно заседање Комитета 1 Скупштине европских регија (АЕР), потпредседник Скупштине АП Војводине Дамир Зобеница изабран је за подпредседника тог комитета. У разговору за „Дневник“ Зобеница истиче да је то значајно признање за Војводину и да ће на тој позицији покушати да допринесе даљем развоју покрајине.
"За Војводину је јако битно што је успела да потврди своју репутацију у оквиру АЕР-а тиме што смо добили место потпредседника Комитета 1. То није моја заслуга. Ја сам однедавно потпредседник Скупштине Војводине, а самим тим и члан бироа АЕР-а и члан једног од три комитета у АЕР-у. Морам да истакнем убедљиво најбитнију улогу Иштвана Пастора што се тиче наше репутације у оквиру Скупштине европских регија која је била преовлађујућа у односу на ово што се десило пре неколико дана. Велика је част када било који Србин заузме било коју позицију у оквиру неких међународних инстанци и заиста сам поносан што ћу у наредном периоду бити на позицији на коју сам изабран" каже Зобеница.
Колико је та позиција развојна прилика за Војводину и колико су представници Војводине у протеклом периоду користили потенцијале АЕР-а?
- Не довољно. Свакако одлазак у Измир мојих колегиница Снежане Седлар и Александре Ђанковић је показао да формална позиција није толико битна колико је битно да је човек проактиван у контактима, односима и наравно ако има знање и способност да оствари контакте. Примера ради, две потпредседнице су, мимо протокола, направиле озбиљан састанак са председником Привредне коморе Измира. Договорено је да привредна делегација из Измира дође на Пољопривредни сајам у Нови Сад наредне године, када ће уследити састанак и бити остварени контакти са нашом привредном комором и нашим секретаријатима који се баве привредом. Дакле, све је на људима. Уколико члан делегације оде у другу земљу као туриста неће урадити ништа. Донеће поклоне жени и деци и ефекат његовог одласка неће бити никакав. Уколико је човек проактиван и жели нешто заиста да уради, а мислим да је то интенција овог сазива Скупштине Војводине и Покрајинске владе, да нешто конкретно изађе из сваке делегације, сваког сусрета, сваког путовања, може да се уради много.
Ви сте били недавно у делегацији Војводине у Бриселу. Какви су резултати те посете?
- Одлазак у Брисел искористили смо као шансу да разговарамо и успоставили смо добре контакте са најбитнијим регијама у оквиру АЕР-а са којима Војводина има контакте: Ломбардијом, Баден Виртенбергом, Штајерском – убедљиво најјачим регионима у Европи. И када се одрже састанци на тим нивоима, а уз то Нови Сад освоји престижну титулу Европске престонице културе 2021. године, човек се врати срећан са тог путовања. Мора се радити, не сме се, као што је у претходном периоду била политика схватати да човек путује на рачун неког другог и да не уради ништа и да га нико не пита зашто није ништа урадио, а опет га шаље у делегације да опет не уради ништа. Са том праксом се прекинуло и мени је драго што ћемо, верујем, имати конкретне резултате после освајања ЕПК 2021. године, да ће неке конкретне ствари произаћи и на покрајинском нивоу.
Који ће конкретно ваш задатак бити, односно за шта ћете се залагати као потпредседник Комитета 1 АЕР-а?
- Велике су могућности. Комитет 1 се бави економијом, економским развојем, мобилношћу, привредом, пољопривредом, екологијом, енергетиком… Много има области у којима је могуће направити конкретне резултате. Приликом наше посете Норвешкој у јулу, када смо били на Генералној скупштини АЕР-а, остварили смо контакт са особом која је у оквиру АЕР-а задужена за пројекте, где као резултат имамо да су Нови Сад, Зрењанина и Сремска Митровица конкурисали за озбиљне пројекте преко АЕР-а при фондацији Леонарда Дикаприја која ове године даје милијарду долара за 100 пројеката. Од тих 100 пројеката, 10 ће бити из Европе, и заиста би било изванредно када би један од три српска пројекта прошао и добио средства за реализацију.
На потпредседничком месту у Скупштини Војводине сте неколико месеци дуже него у Комитету 1 АЕР-а. Како гледате на овај сазив покрајинског парламента по питању његове функционалности?
- С обзиром на то да имам искуство из протекле четири године као покрајински посланик опозиције, могу заиста да кажем да сам задовољан како се ствари одвијају у овом моменту. Могу да кажем да се никада у историји Скупштине Војводине није десило да једна седница оде у други дан, што се у овом сазиву десило. То значи да смо сви заједно, и ми као позиција и опозиција, окренути ка томе да парламент Војводине не буде нека сушта формалност, који се састаје врло ретко. Подсетићу вас да је између 2008. и 2012. године у једној години било свега пет седница Скупштине Војводине. Таква ситуација није могућа више. Окренути смо ка томе да заиста вратимо ону тежину и репутацију коју Скупштина Војводине треба да има, да је то дом где ће се на демократски начин исказивати мишљења позиције и опозиције и где ћемо бирачима који су нас бирали на коректан начин представљати све оно што се тренутно дешава.
После 13 година имали смо заједничку седницу две владе – Србије и Војводине. Да ли се може таква сарадња очекивати и на скупштинском нивоу?
- Генерално, много је битније да се две владе састају, јер имају много више заједничких тема, односно основа да раде заједно него што је то случај са две скупштине. У претходном мандату било је заједничких седница неких скупштинских одбора, попут одбора за информисање и безбедност. Ми ћемо свакако ићи ка томе да успоставимо тешњу и бољу сарадњу са Скупштином Србије. Али, понављам, много је битније за све нас који живимо у северној српској покрајини да Покрајинска влада сарађује што тешње са Владом Србије, јер је управо та несарадња била кочница у претходном периоду, која је нас који живимо у Војводине итекако коштала.
Када постављам питање о сарадњи парламената два нивоа власти, мислим првенствено на евентуалне законодавне иницијативе покрајинске скупштине која је у претходним годинама изостајала спрам Народне скупштине Србије…
- Када Народна скупштина из године у годину повећава број закона који се доносе у годишњем раду, можда престаје потреба која је толико била потребна некад раније када је била потпуно трома Скупштина Србије за неком законодавном иницијативом. Свакако, пословник је врло јасан и свако може и појединачно као посланик да предложи неки предлог закона и да се упути редовном процедуром Скупштини Србије.
Као потпредседник Извршног одбора СНС у чијем је делокругу Војводина, по први пут се сусрећемо да је једна странка на локалним изборима у Војводини постала власт у свим градовима и општинама. Како сте задовољни функционисањем кадрова ваше странке на локалном нивоу?
- Што се тиче резултата и успеха у Војводини на локалним изборима, у праву сте да ово је први пут да једна странка буде власт у свих 45 општина и градова. То није успело ни СПС-у за време Слободана Милошевића, ни Демократској странци после 5. октобра. А нама је успело на изборима 2016. године и поносни смо на тај резултат. Он је последица одличне организације и ја сам поносан што сам део организације која је направила такав резултат. Верујем да је ситуација у локалним самоуправама таква да увек може бити боља, али генерално мислим да наши градоначелници и прдседници општина итекако раде посвећено, солидно, а резултати ових избора где јесмо били власт у већини локалних самуправа и пре избора 2016. године доказује да начин на који раде људи, ипак завређује неко поверење кад су добили толико број гласова. Никад не можемо бити потпуно задовољни, нити себе оцењивати највишим оценама и увек тежимо да будемо још бољи и квалитетнији на позицијама на којима јесмо као појединци.
Казне за бахате
- Српска напредна странка је, не у једној општини, одлучила да промени председника општине. Ствар је потпуно јасна. Онај ко не добије нови мандат, очигледно да није радио у складу са оним што су очекивања странке и није имао резултате или се у међувремену појавио неко ко је способнији, агилнији и са више енергије и показао је да је довољно способан да добије шансу. Ми смо ту поприлично строги, не дозвољава се ни на који начин да се одступа од стандарда које је увео Александар Вучић. Није лако, наравно, пратити све оно што ради председник наше странке, начин на који ради, али свакако сви треба томе да тежимо. Онај ко се понаша бахато, безобразно, не жели да прича са грађанима, ко је полетео после неколико месеци на функцији, тај бива кажњен – каже Зобеница.
Извор: Дневник
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.