Пацијенти оболели од карцинома плућа који долазе на зрачење из целе Војводине, више неће морати свакодневно да путују од куће до Института за плућне болести Војводине у Сремској Каменици, јер ће имати на располагању собе у болници.
Пацијенти оболели од карцинома плућа који долазе на зрачење из целе Војводине, више неће морати свакодневно да путују од куће до Института за плућне болести Војводине у Сремској Каменици, јер ће имати на располагању собе у болници.
Више кревета за пацијенте који долазе на зрачење Почела је обнова две клинике Института, Клинике за опструктивне болести плућа и акутне пнеумопатије, као и Клинике за пулмолошку онкологију, а радови би требало да буду завршени до краја октобра. Директор Института професор др Илија Андријевић каже да ће се овиме побољшати болнички капацитети за пацијенате који су на зрачној терапији, а биће обезбеђена савремена терапија и боља нега болесницима смештеним у полуинтензивној нези Клинике за опструктивне болести и акутне пнеумопатије. Новац за обнову обезбедио је Покрајински секретаријат за здравство.
У Клиници за опструктивне болести плућа и акутне пнеумопатије, на првом спрату Института, адаптира се простор за формирање јединице за полуинтензивну негу. Директор Института за плућне болести Војводине професор др Илија Андријевић каже да ће се адаптацијом простора добити најсавременија јединица полуинтезивне неге, која подразумева прикључење медицинских гасова и инсталацију опреме за праћење виталних параметара, неинвазивну вентилацију и све што је неопходно за третман ових пацијената. Медицинска опрема обезбеђена је средствима Покрајинског секретаријата, на претходном конкурсу ове године.
„Ту ће бити лечени пацијенти који имају хроничну опструктивну болест плућа, а у наредном периоду очекујемо велики број ових пацијената. Наиме, погоршање ове болести има одређени периодицитет, односно од новембра до фебруара је време када имамо већи прилив оболелих од ове болести“, каже др Андријевић и напомиње да ће нова полуинтензива имати четири кревета.
На другом спрату Института је Клиника за плућну онкологију, одакле је измештен Центар за патологију и тај простор ће бити адаптиран у болесничке собе.
„Добићемо 16 нових постеља, намењених онима који долазе на зрачну терапију. Многи пацијенти долазе на зрачење из других градова и места Војводине и не могу свакодневно да путују. Стога ће они који су ван Новог Сада сада моћи да буду у болници све док им траје зрачење“, рекао је др Андријевић.
НА ЗРАЧЕЊУ СВАКОГА ДАНА 45 ПАЦИЈЕНАТА
Директор Института за плућне болести Војводине професор др Илија Андријевић каже како свакога дана на радиотерапију долази између 40 и 45 пацијената, а велики део њих живи ван Новог Сада. Терапија зрачења може да траје и до пет недеља.
Пуштањем у рад објекта “Каменица 2”, Центар за патологију Института за плућне болести измештен је у просторије новог објекта, а на простору некадашње патологије, односно у наставку дневне болнице, прави се нови простор за смештај болесника. У будућим болесничким собама сада се праве купатила, а све собе имају излаз на велике балконе, окренуте ка четинарској шуми.
„Клиника има 72 постеље, а сада ћемо повећати капацитете за 16 постеља, чиме ћемо обезбедити комфорније лечење болесницима на зрачној терапији“, казао је др Андријевић и додао да су за ове радове 13,5 милиона динара добили од Покрајинског секретаријата за здравство.
Извор: Дневник
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.