Градоначелницима и председницима војвођанских општина, на презентацији у Сремској Митровици, представљен је пројекат унапређења управљања земљиштем на локалном нивоу у Републици Србији.
Градоначелницима и председницима војвођанских општина, на презентацији у Сремској Митровици, представљен је пројекат унапређења управљања земљиштем на локалном нивоу у Републици Србији који треба да убрза и повећа транспарентност давања државне земље у закуп.
Пројекат реализује немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ, траје три године, а за његову реализацију буџет од три милиона евра обезбеђује Министарство за привредну сарадњу и развој Савезне Републике Немачке. Један од важнијих резултата пројекта представља Географски информациони систем, који има за циљ да поједностави давање у закуп пољопривредног земљишта у државном власништву, као и да омогући боље планирање и контролу коришћења државног земљишта.
Министар пољопривреде и заштите животне средине Бранислав Недимовић истакао је да је ће нови електронски систем убрзати и омогућити транспарентност давања државног пољопривредног земљишта у закуп.
"Нема важнијег ресурса за ову државу, у делу пољопривреде, него што је државно пољопривредно земљиште. Одмах по формирању Владе, кренули смо у трансформисање овог система. Један од нових начина фунционисања јесте коришћење овог електронског система за комуницирање између јединица локалне самоуправе и Управе за пољопривредно земљиште тако да локалне самоуправе сада имају све карте, све орто-фото снимке, све што је потребно да се на квалитетан начин издаје пољопривредно земљиште и могућност злоупотребе сузи на најмању могућу меру",рекао је министар Недимовић.
Истакао је да је основна идеја да овај алат елиминише могућност људске грешке и смањи могућност за корупцију.
"Највише проблема је било у дефинисању простора колико државног пољопривредног земљишта уопште има и претпоставља се да у Србији има на располагању између 580.000 и 600.000 хектара државног пољопривредног земљишта. Нисмо имали усклађено оно што се налази у катастру и оно што је стварно стање на терену. Сада се у сваком тренутку може утврдити да ли је реч о стварном пољопривредном земљишту или је временом добило неку другу намену и тако спречавамо могућност злупотреба", рекао је Недимовић.
Додао је да су ове године програме о земљишту донеле све локалне самоуправе у Србији, већина локалних самоуправа је до сада спровела лицитације у првом кругу, а овим електронским сервисом Министарство ће омогућити још већу транспарентност и убрзање процеса.
Како је истакао Недимовић, ове године је држава од закупа пољопривредног земљишта приходовала 27 милиона евра више него претходне године, а жеља је да се сваке године повећава површина земљишта која се даје у закуп док ће цене закупа регулисати тржиште
Градоначелник Сремске Митровице Владимир Санадер рекао је да поменути електронски систем омогућава лакши поступак давања државног пољопривредног земљишта у закуп.
"У Сремској Митровици готово комплетно пољопривредно земљиште даје се у закуп сточарима јер је наш крај познат по сточарству", рекао је Санадер.
Извор: РТВ
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.