"Футошка купусијада" представља јединствену манифестацију у Србији, посвећену аутохтоној сорти футошког купуса.
Протеклог викенда, у Футогу је одржана 24. по реду традиционална манифестација "Футошка купусијада". Ова манифестација се одржава већ 24 године у континуитету и позната је у целој Србији. Као таква, посвећена је најпознатијем бренду Футога - Футошком купусу.
Извор: НВ
На хиљаде посетилаца имало је прилике да присуствује бројним програмима посвећених купусу и неговању традиције овог места, а организована су и такмичења у кувању јела од футошког купуса, као и у избору највеће главице у овој сезони која је никла у атару Футога.
Циљ ове манифестације јесте промоција "Футошког купуса" - бренда Србије који представља привредне потенцијале Футога, локалне обичаје и туристичку понуду, са акцентом на припремљена јела од ове сорте купуса. Осим у добро познатим укусима, љубитељи специјалитета од купуса из целе земље уживали су и у богатом културно-уметничком програму за све генерације. Кроз ову манифестацију се осврћемо и на дугу традицију чувеног Футошког вашара, који је кроз векове представљао место сусрета различитих култура.
Посетиоци су поред сарме и куваног купуса, могли да уживају у роштиљу, печеној прасетини и јагњетини. Продавале су се и играчке, рукотворине, слаткиши, али и сухомеснати производи и ракије. У такмичењу за најтежу главицу купуса победио је Футожанин Бранислав Јенко, чији је купус тежио 8кг и 636 грама, док је у категорији за најбоље кувано јело од футошког купуса прво место освојила екипа ЈГСП "Нови Сад".
Извор: НВ
Футог је градско насеље које је, осим што је познато по чувеном купусу, познато и по томе што га несељавају становници различитих националности. Између два светска рата Футог броји 6.325 становника које чине Срби, Немци, Мађари, Словаци и Јевреји. Крајем Другог светског рата немачки живаљ напушта Футог, да би већ у новембру и децембру 1944. било досељено (колонизовано) 58 породицеа из Срема.
У другој фази колонизације 1946/47. године населиле су се породице и из других наших република као: Босне и Херцеговине, Хрватске, Црне Горе, Македоније. Данас Футог представља једну веома динамичну средину жељну афирмације и прогреса, што је уосталом по традицији наслеђено од његових првих житеља. Сви они живе у једној јединственој целини негујући своје обичаје и клутуру, прослављајући разне манифестације, али у једној учествују сви - а то је управо чувена купусијада, и нема куће у Футогу која не гаји купус и не спрема чувене специјалитете од купуса.
Извор: НВ
Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић присуствовао је свечаном отварању 24. ,,Футошке купусијаде”. - Поносан сам на континуитет и трајање ове манифестације којом се промовише нешто што је аутентично и наше, нешто што ми извозимо у свет. Истакао да је поносан што Нови Сад може да има и Егзит и Kупусијаду, и НОМУС и Чварак фест, и Стеријино позорје и Змајеве дечје игре, што афирмише локалне обичаје i чува културну баштину- изјавио је градоначелник.
"Футошка купусијада" представља јединствену манифестацију у Србији, посвећену аутохтоној сорти футошког купуса. Ова манифестација посебно је значајна због свог историјског контекста и богатих кулинарских традиција, а објединила је презентацију аутохтоних вредности са традицијом и културним наслеђем Футога.
Извор: НВ
Организатори ове традиционалне манифестације су Месна заједница Футог, Културни центар "Младост", Удружење "Футошки купус", Пољопривредна школа са Домом ученика Футог, основне школе "Мирослав Антић" и "Десанка Максимовић", а она се традицинално организује под покровитељством Града Новог Сада.
Извор: НВ
"Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, који је доделио средства."
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.