У Новом Саду данас је започела са радом дводневна регионална конференција о развоју посебних видова туризма, који могу бити у функцији локалног економског развоја и заштите животне средине.
У Новом Саду данас је започела са радом дводневна регионална конференција о развоју посебних видова туризма, који могу бити у функцији локалног економског развоја и заштите животне средине.
Одржавање овакве Регионалне конференција о биодиверзитету, нискокарбонском туризму и локалном економском развоју, има сврху да се на њој укаже на значај уношења промена и разноврсности у руралним економијама и то кроз развој нискокарбонског, односно зеленог или еко-туризма и изналажења решења финансијске одрживости заштићених подручја природе, а у светлу нове развојне агенде Уједињених нација до 2030. године и циљева одрживог развоја.
На самом почетку конференције, учесницима су се обратили председник Покрајинске владе Игор Мировић, извршни директор Светске туристичке организације (UNWTO) Марсио Фавила, амбасадорка Бразила у Србији њ.е. Изабел Кристине де Азеведо Хејваерт и стална координаторка Уједињених нација у Србији Ирена Војачкова-Солорано.
Председник Покрајинске владе Игор Мировић је рекао да постоје најмање два разлога због којих су Нови Сад и Војводина право место за одржавање једне овакве конференције.
„Први је што је Покрајинска влада баш развој туризма као један од кључних фактора укупног економског развоја сврстала у своје главне приоритете у наредне четири године. Други, опет, лежи у чињеница да управо за развој нискокарбонског туризма, односно зеленог туризма, који је и тема ове конференције, Војводина има изузетне услове“, рекао је Мировић.
Мировић је навео податке да у Војводини постоје чак 134 подручја природе под различитим степенима заштите, са богатим биодиверзитетом. Нека од тих подручја су и под међународном заштитом.
„Све су то изванредни ресурси за развој управо нискокарбонског, зеленог или екотуризма, али и за локални економски развој. Јер, њихов саставни део је и раскош околних војвођанских места са веома добро очуваном старом панонском архитектуром, традиционалним занатима, складним животом мноштва нација. И, наравно, локалним становништвом које је спремно и способно да се укључи и тако обезбеди сопствену егзистенцију“, рекао је Игор Мировић.
Конференцију је организовао Центар за истраживања и студије туризма, уз подршку и партнерство Покрајинске владе, Министарства трговине, туризма и телекомуникација, Немачке организације за међународну сарадњу – ГИЗ, Централне европске иницијативе (ЦЕИ), Града Суботице и Туристичких организација Србије, Војводине и Црне Горе.
Извор: Нова Војводина
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.