ПОВЕЗИВАЊЕ НАУКЕ И ПРИВРЕДЕ: Покрајина издвојила 35 милиона динара

ПОВЕЗИВАЊЕ НАУКЕ И ПРИВРЕДЕ: Покрајина издвојила 35 милиона динара

Иако се у контексту дуалног образовања најчешће говори о укључивању средњошколаца у свет привреде, посебан аспект у економском развоју је повезивање науке и привреде. Из покрајинског буџета за ту намену ове године предвиђено је око 35 милиона динара

Иако се у контексту дуалног образовања најчешће говори о укључивању средњошколаца у свет привреде, посебан аспект у економском развоју је повезивање науке и привреде. Из покрајинског буџета за ту намену ове године предвиђено је око 35 милиона динара, а конкурс за предузећа отворен је током целе године, речено је на Округлом столу о повезивању науке и привреде, у организацији покрајинске владе.

Концепт савременог друштва подразумева, између осталог и то, да се научници не баве науком искључиво ради науке, већ да она нађе примену у привреди. У идеалним условима привреда је та која би требало да финансира научна истраживања, али у слабије развијеним земљама, попут наше, улагања те врсте иду из буџета.

У овом тренутку то је једва пола процента БДПа, док је светски стандард четири одсто.

"Бојим се да смо превише у тој такозваној социјалној димензији предузетништва, дакле, да запослимо што већи број људи. Нама је циљ да стварамо нове технологије и нове приступе, јер заправо нова вредности није само у томе да ћемо нешто добро склопити, него што ћемо, можда преко Фонда за иновациону делатност креирати нешто, а онда преко спинофф компанија охрабирит привреду и научноистраживачке институције да што пре та иновациона ствар или услуга или пројекат заживи у привредном животу", рекао је Зоран Милошевић, покрајински секретар за високо образовање у научноистраживачку делатност.

Директан подстицај привредницима и научницима даје управо и Фонд за иновациону делатност Републике Србије који путем ИПА пројеката проналази новац у европским фондовима. У просеку се по истраживању обезбеђује око 300 хиљада евра.

"Неки од њих су, на пример, нова формула на бази нових бактерија за решавање проблема пламењаче код јабучастог воћа. Ту спадају јабуке и крушке и дуње. Имамо нову врсту лепка, који је, да кажемо, традиционална индустрија, а опет, има супериорније перформансе од трентуног индустријског стандарда", рекао је Владимир Војводић, републички Фонд за иновациону делатност.

За ову годину покрајински секретаријат за науку предвидео је 35 милиона динара за субвенционисање предузећа, што јавних, што приватних, како би свој фокус усмерији и на истраживачки рад. Конкурс ће бити отворен током целе године.

Извор: РТВ

 

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести