ПОЧАСТ ПАЛИМ БОРЦИМА: Откривена спомен плоча Јеврејима у новосадској Синагоги

Извор: НВ
Извор: НВ

Сећање на страдање Јевреја у борби против фашизма

Данас је у Новом Саду, у дворишту Синагоге, откривена спомен плоча новосадским Јеврејима, палим борцима у борби против фашизма. Откривању спомен плоче присуствовали су градоначелник Новог Сада Милан Ђурић, председница Скупштине Града Новог Сада Јелена Маринковић-Радомировић и председник Јеврејске општине Нови Сад, Мирко Штарк, као и делегације Покрајинске владе, Амбасаде Израела, СУБНОР-а, начелник Јужнобачког управног округа Милан Новаковић и повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.

Извор: НВ

- Припадници јеврејске заједнице заједно са нашим народом на овим просторима нераздвојне су жртве у борби против фашизма. Подизање споменика је достојанствен начин да се ода пошта и чува успомена на пале борце и да се за вечност забележе њихова имена и сачувају од заборава. Нека нас овај споменик опомиње на обавезу да негујемо захвалност и идеале за које су они дали своје животе, и на то шта значи бити слободан. Такође, овај споменик не сме бити само место туговања већ место подсећања на страхоте рата и опомена за све нас, и за будуће генерације, да не дозволимо да се такви злочини понове. Неговање заједништва и живот у слози, миру и пријатељству са грађанима друге вере и нације је драгоценост нашег Новог Сада, а важна лекција за све нас је да морамо бити заједно у борби против сваке врсте насиља.
Изражавам дубоко поштовање према жртвама и нека им је вечна слава и хвала им – рекао је градоначелник Ђурић.

Извор: НВ

Присутнима се обратио и председник Јеврејске општине, Мирко Штарк. - Захваљујући труду и залагању Павла Катића, једног од наших најстаријих чланова који се борио годинама за ово спомен-обележје, данас присуствујемо овом свечаном чину. Веома је важно да се запамти да је моја генерација последња која има индиректно сећање на Други светски рат, и све оно што ми не урадимо, наредне генерације неће урадити јер ће наша сећања отићи у заборав. Овај споменик и књиге које које остају за нама су веома важни, зато што чувају трагове историје од заборава - рекао је Штарк.

Штарк је нагласио и да је требало да прође 78 година како би се за вечност забележила имена Јевреја који су погинули у борби против фашизма и на тај начин их сачували од заборава за будуће генерације. На спомен-обележју у виду гранитне плоче уклесан је симбол Давидове звезде, испод којег је на српском, енглеском и хебрејском језику написано: „Јевреји Новог Сада погинули у отпору против фашизма 1941-1945“, a уклесана су и 92 имена Јевреја који су у Новом Саду дали живот за ослобођење земље од фашиста.

Извор: НВ

Иницијативу за постављање спомен обележја поднела је Јеврејска општина Нови Сад у знак сећања на храбре суграђане, новосадске Јевреје, а споменик се налази на зеленој површини у дворишту Синагоге. Споменик је дело каменорезачке радње Петровић из Руменке. 

Нови Сад је надалеко познат као град у коме живе људи различитих националности и који негује њихову културу, традицију и обичаје кроз подстицање мултикултуралности. Овим чином указана је част и слава Јеврејима који су се борили против окупатора и за то дали свој живот. 

Извор: НВ

"Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, који је доделио средства."

 

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести