Мировић: Када уочимо зло, не смемо да ћутимо

Фото: Public
Фото: Public

Председник Покрајинске владе Игор Мировић обратио се синоћ учесницима завршне трибине "Насиље је ЗЛОчин - пријави га!" која је одржана у Бачкој Паланци, у оквиру међународне кампање "16 дана активизма против насиља над женама".

Председник Покрајинске владе Игор Мировић обратио се синоћ учесницима завршне трибине "Насиље је ЗЛОчин - пријави га!" која је одржана у Бачкој Паланци, у оквиру међународне кампање "16 дана активизма против насиља над женама".

"Уз подршку Покрајинске владе, на низу трибина "Насиље је ЗЛОчин - пријави га!", више стотина жена у седам војвођанских општина и градова, едуковано је о томе како да се заштити од насиља и охрабрено да о њему више не ћути", рекао је председник Мировић.

Он је казао да трибине, које је организовао Покрајински завод за равноправност полова, јесу искорак, те да због тога тај подухват заслужује подршку. Ипак, насиље према женама чије размере су, како је Мировић навео, више него забрињавајуће, можемо дефинитивно да сузбијемо само ако овакав приступ претворимо у свакодневно заједничко деловање.

"Да је то наше трајно опредељење потврђује и чињеница да је непосредно по формирању Покрајинске владе један од задатака новоформираног Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова био да обезбеди консултантске подршке центрима за социјални рад у решавању најсложенијих случајева насиља у породици", казао је председник Мировић додајући да је то само једна у низу активности које ће и убудуће бити настављене.

Председник Покрајинске владе је још истакао да је врло значајно и то што је Скупштина Србије пре десетак дана донела нови Закон о спречавању насиља у породици који предвиђа и привремено удаљавање насилника из куће и забрану контактирања и приласка жртви насиља. Истовремено, дефинисан је и законски оквир за координиран рад и сарадњу јавних тужилаштава, полиције и центара за социјални рад на спречавању насиља.

"То јасно показује да наше друштво и у формалном, и у суштинском смислу, овај проблем жели да реши. Ипак, најважније је да насиље према женама и они који, рекао бих из кукавичлука, за њим посежу, увек и свуда наиђу на општедруштвену осуду, и да жртве добију недвосмислену и практичну подршку целог друштва. То зависи од сваког од нас и то нас, и као јавне личности, али и као обичне грађане, обавезује. Када то зло уочимо не смемо да ћутимо, већ морамо да реагујемо и да се том злу супротставимо. За то су задужене посебне службе и оне свој степен готовости када је реч о борби против насиља морају подићи на највиши ниво", нагласио је председник Мировић и додао да ће Покрајинска влада и сви њени органи, а посебно они који су овлашћени да по новом закону поступају према тачно утврђеним процедурама, кампањама, активизмом, снажном акцијом и подршком и убудуће бити део заједничког фронта у борби против насиља.

О томе шта је све родно засновано насиље, зашто се мушко насиље дешава, ко су насилници, а ко жртве, као и који су механизми заштите у ситуацији насиља из праксе, на трибини у Бачкој Паланци говорили су Биљана Степанов, директорка Центра за подршку женама и активисткиња Мреже СОС Војводина, Милан Биберџић, представник Полицијске станице Бачка Паланка и Вера Петровић, представница Центра за социјални рад. Учесницима трибине обратили су се и Диана Миловић, директорка Покрајинског завода за равноправност полова и Бранислав Шушница, председник општине Бачка Паланка.

Истраживање о распрострањености насиља у породици у Војводини показује да је свака друга жена доживела неки облик психичког насиља, док је 34 одсто њих трпело физичко насиље. Као најчешће разлоге због којих остају у вези са насилним партнером, жене су наводиле егзистенцијалне проблеме, веровање да ће насиље престати, страх да би то могло имати негативне последице по децу, одсуство подршке и помоћи породице и блиских особа, као и страх од освете насилника.

Као посебна мера подршке женама у ситуацији насиља на трибинама у Бачкој Паланци, Новом Саду, Темерину, Врбасу, Жабљu, Бачу и Бачком Петровцу, промовисан je јединствени бесплатан број телефона на територији Војводине 0800 10 10 10 на који се може пријавити насиље.

Извор: Нова Војводина

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести