У Бц хибридима, семенској кући из Сомбора, од проглашења ванредног стања радило се „пуном паром“, с обзиром на то да се почетак пандемије поклопио са периодом најинтензивније продаје семена кукуруза.
„Стекао сам утисак да су пољопривредници много више били у страху да неће посејати кукуруз на време, него од корона вируса. Маске и рукавице биле су обавезан део опреме како би сачували како наше тако и њихово здравље“, каже промотер за Срем и Бачку, Ненад Ђокић.
У Бц хибридима, семенској кући из Сомбора, од проглашења ванредног стања радило се „пуном паром“, с обзиром на то да се почетак пандемије поклопио са периодом најинтензивније продаје семена кукуруза.
Оба зацртана циља су остварена. Да сачувамо здравље запослених као и да свим купцима на време буде испоручено семе кукуруза.
Промотери Бц хибрида су, са све маскама на лицу и уз обавезне рукавице, обилазили ратаре који су своје поверење поклонили хибридима са сомборске палете. По речима директора Бц хибрида у Србији Велибора Ралевића, због увећане потражње, ове сезоне повећане су површине намењене семенској производњи.
Такође, никакво изненађење није била ни чињеница да је први плануо пајдаш, годинама најпродаванији хибрид кукуруза наше семенске куће. Kрупно црвенкасто зрно сладуњавог укуса и богато протеинима, омиљена је сточна храна (нарочито свиња, показало се у пракси), самим тим на добром је гласу код узгајивача стоке широм Балкана.
„Убрзо по проглашењу ванредног стања, пајдаша више нисмо имали за продају. Потом, врло брзо су се продали и Бц клипан, 532, 525, почетком априла нестао је и Бц 582. Наши промотери на терену су се сналазили како су знали и умели, али смо ипак успели све да испоручимо на време како би наши комитенти посејали кукуруз у оптималном року“ – каже Ралевић.
А како је продаја и промоција изгледала широм Србије, говори и промотер – комерцијалиста Бц хибрида за област централне и западне Србије, Мирољуб Тодосијевић.
За време вандредног стања, радили смо практично као да ванредног стања нема. Продаја је ишла сасвим солидно. Ми комерцијалисти били смо у сталном контакту. Дешавало се да у неком од магацина које имамо широм Србије, нестане неког хибрида, а да га у другом имамо на лагеру, па смо по потреби возили и премештали семенску робу тамо где се укаже потреба за њом. Тако смо функционисали и када је у питању снабдевање пољопривредних апотека и индивидуалнмих произвођача – каже Тодосијевић.
По његовим речима, током ове сезоне ратари у централној Србији од Бц хибрида највише су сејали хибриде 582, риђан и наравно пајдаш. У крајевима где су њиве надморским висинама од 600 до 700 метара, попут златиборског округа, ратари су доста сејали Бц хибриде из ФАО група 300 и 400, те су се добро продавали 418 б и пајдаш. У Шумадији, најбоље је ишао Бц 582, а ове године у Јагодини и околини врло добро се продавао Бц 525.
У Срему и Мачви, регионима које покрива промотер Ненад Ђокић, најбоље су се продавали пајдаш и Бц 582, али занимљиво је његово запажање у контакту с ратарима.
Стекао сам утисак да су пољопривредници много више били у страху да неће посејати кукуруз на време, него од корона вируса. Маске и рукавице биле су обавезан део опреме како би сачували како наше тако и њихово здравље – рекао је Ђокић.
Поред заснивања семенске производње, стручњаци Бц хибрида протеклих дана обилазили су и стрнине које су, по њиховим речима, у доста добром стању.
Извор: НВ
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.