Болно сведочанство мађарске рације

Фото: Јарослав Пап
Фото: Јарослав Пап

Предстојећа 75. годишњица злогласне мађарске рације у Јужној Бачкој, која је почела 4. јануара 1942. у Чуругу, биће обележена на достојанствен начин.

Покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама Мирослав Штаткић посетио је данас Чуруг поводом предстојеће 75. годишњице злогласне мађарске рације у Јужној Бачкој, која је почела 4. јануара 1942. у овом шајкашком месту. Овом приликом је најављено да ће предстојећа годишњица биди обележена достојанствено, како и приличи.

Поред помена сенима 893 невине чурушке жртве , брутално побијене у јануару 1942. који ће бити одржан у цркви Вазнесења Господњег, у оквиру обележавања 75. годишњице великог злочина, у Чуругу ће, како је данас речено, почетком јануара 2018. уз остало бити организован и један еминентан научно-стручни скуп и више концерата духовне музике.

Током посете Чуругу, секретар Штаткић је обишао Музеj жртава рације, смештен у такозваном Топаловом магацину, у центру места, у којем је за време рације убијено више од 420 Чуружана. Тај простор је у музеј претворен 2013. године, средствима Владе Мађарске.

„Фотографије страдалих мештана које овде видимо, болно су сведочанство патње и бола који су у време рације владали овим местом. Оне нас подсећају и да је мир у свету заправо само пауза у ратовањима, која се дешавају на многим странама света, и то је опомена коју никада не смемо да заборавимо“, рекао је Штаткић после обиласка музеја.

Он је најавио да ће Секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама у складу са могућностима подржати завршетак радова на Музеју, као и његово проширење, како кроз опремање депоа и изложбеног простора, тако и изградњу амфитеатра у којем ће бити исписана имена Чуружана страдалих у рацији.

Према речима секретарке Меморијалног друштва „Рација 1942“ Јасне Јуришин, идеја је да чурушки музеј прерасте у централно место сећања на рацију из 1942. у Шајкашкој. У свих 17 насеља те области, укључујући и Чуруг, у рацији је страдало укупно 2.345 људи, жена и деце. Уз то, мађарска жандармерија и војска су у јануару 1942. у Новом Саду убиле још 1.246 невиних душа, да би у Бечеју, где се рација завршила, страдало још 215 жртава. Тако је укупан број невиних жртава мађарског покоља из 1942. године премашио 3.800.

Заједно за секретаром Штаткићем, Музеј рације и цркву Вазнесења Господњег обишао је и његов помоћник за односе са црквама и верским заједницама Мирослав Илића, а у делегацији домаћина били су и председник Општине Жабаљ Чедомир Божић, председнице Савета МЗ Чуруг Весна Стјепановић, старешине чурушке цркве протонамесник Петар Тривуновић и председник Меморијалног друштва „Рација 1942“ Милан Радомир.

Извор: Нова Војводина

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести