У Војводини се у претходна два месеца против грипа вакцинисало 64.000 грађана, а лекари поручују да још увек није касно за спровођење ове заштите од грипа.
У Војводини се у претходна два месеца против грипа вакцинисало 64.000 грађана, а лекари поручују да још увек није касно за спровођење ове заштите од грипа.
Вакцина против грипа која се ове године даје грађанима, ефикасна је у заштити од оболевања у 57 одсто случајева за тип Б, 50 одсто за тип А(Х1Н1), а најнижа за тип А (Х3Н2), док је ефикасност у превенцији хоспитализације и смртних исхода нешто виша за сва три вируса, показују прелиминарне процене.
У Институту за јавно здравље Војводине оцењују да су ови подаци говоре у прилог вакцинације, јер иако вакцина неће спречити оболевање сваког вакцинисаног, они наводе да ће имунизација утицати на мањи број пацијената који морају да буду болнички лечени, као и на смањење учесталости компликација или смртног исхода.
Број вакцинисаних против грипа на нашој територији је скоро константан. На основу увида у број вакцинисаних на територији АП Војводине, до сада је вакцинисано око 64.000 грађана. На територији Јужнобачког округа утрошено је 17.800 доза вакцине против грипа, а на територији Града Новог Сада апликовано је нешто више од 9.000 доза, наводе у Институту за јавно здравље Војводине и додају како је већи део популације био изложен овом вирусу грипа током прошле сезоне.
Иако је и ове сезоне, као и сваке претходне, вакцинација планираних категорија становништва готово у потпуности спроведена већ током октобра и новембра, грађани у договору са својим изабраним лекаром и сада могу да се вакцинишу.
Препоручена је вакцинација свим особама са хроничним поремећајима плућног и кардиоваскуларног система, као и метаболичким поремећајима, укључујући пре свега шећерну болест, поремећајима рада бубрега, особама са ослабљеним имунитетом, гојазнима. Посебно су угрожене особе старије од 65 година, кажу у Институту и додају како се примена вакцине против грипа код трудница разматра од другог триместра трудноће, уз консултацију надлежног гинеколога.
Осетљивост према вирусу грипа је општа, односно од инфлуенце оболевају сви, без обзира на узраст, пол или неке друге карактеристике.
Међутим, да ли ће нека особа клинички оболети или ће сусрет са вирусом грипа резултирати благим симптомима или чак протећи асимптоматски, зависи од претходног контакта с вирусом инфлуенце и од имунолошког статуса, односно општег здравственог стања особе која је у контакту са вирусом.
Сматра се да половина здравих одраслих особа, које су у прошлости остварили контакте са бројним циркулишућим сојевима вируса грипа, у контакту са вирусом инфлуенце у актуелној сезони грипа неће имати класичну клиничку слику грипа. Тежа клиничка форма обољења ће се регистровати међу децом, нарочито међу млађима од две године и старијим становништвом. Млађи од две године оболевају јер раније нису били у контакту са вирусом грипа, а старији зато што иако су раније били у контакту са вирусом, временом, због слабљења имунолошких снага организма поново постају подложни оболевању и то са тежим формама обољења, упозоравају лекари Института.
Како је “Дневник” раније писао, за сезону 2017/2018. године Републички фонд за здравствено осигурање наручио је 242.546 доза вакцине „ваксигрип“ произвођача Санофи Пастер С. А.
МЕРЕ ПРЕВЕНЦИЈЕ
Иако мање ефикасне, опште мере превенције ширења инфекције респираторним путем могу да дају ограничене резултате.
У Институту за јавно здравље Војводине саветују избегавање дуготрајног боравка у загушљивим, непроветреним и задимљеним просторијама, чешћи боравак на свежем ваздуху.
Препоручују исхрану богату витаминима и минералима, довољан унос течности, правилно извођење акта кашљања и кијања и то у надланицу или марамицу, коју након употребе треба одложити на хигијенски начин, а подсећају и на важност хигијене руку и довољно сна.
Извор: Дневник
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.