У Београду је током протеклог викенда одржан скуп на којем се отворено разговарало о евроинтеграцијама, дилеми Запад–Исток, НАТО-у.
У Београду је током протеклог викенда одржан скуп на којем се отворено разговарало о евроинтеграцијама, дилеми Запад–Исток, НАТО-у.
Проблеми са којима се суочавају земље Балкана не могу се решити појединачно, већ искључиво заједнички – сагласни су учесници конференције Европског центра за мир и развој, посвећене региону и изазовима глобализације. Бивши заменик шефа ЦИА за Балкан оцењује да дилема Исток–Запад није реална.
"Изаберите све! Премијер Вучић то покушава. Апелујем на Владу Србије да се не повинује притисцима када је реч о увођењу санкција Русији. То није у интересу Србије. Имајте односе са Русима, склопите економске споразуме, немојте продавати имовину, градите партнерство", напомиње бивши заменик шефа ЦИА за Балкан, Стивен Мејер.
Нада се да ће лидери региона сести за сто и додаје да је најбоље да се Американци држе даље од тих разговора, да кажу америчким амбасадама у Сарајеву и Београду да се држе по страни.
"Исто урадите и са Русима, Британцима, Немцима, са свима који желе да наређују у региону. Реците дипломатама да гледају своја посла. Није им посао да наређују", истиче Мејер.
Кад Црна Гора има војне вежбе са НАТО-ом, а Србија поред осталих са Русима – бивши амерички војни дипломата Џон Мареска не види проблем. НАТО није кадар да сам решава проблеме глобализације.
"Уверен сам да НАТО, Европа и земље региона морају да сарађују са Русијом јер је она сусед. Русија има снажне политичке и дипломатске капацитете, који су важни за Европу и овај регион. Без Русије или још горе – са Русијом на супротној страни – тешко је наћи решење", наводи бивши заменик министра одбране САД, Џон Мареска.
Да ли актуелне кризе Уније – Брегзит и мигрантска криза – могу да угрозе проширење, одговара немачки дипломата.
"Нисам чуо ниједног европског политичара да каже да треба блокирати проширење Европске уније. Преговори са Србијом и Црном Гором се настављају. Проширење Уније се наставља, па нико не треба да преувеличава утицај актуелних криза на тај процес", указује бивши директор Дирекције за Западни Балкан, Рајнхрад Прибе.
Већини балканских земаља на скупу је поручено да њихови економски проблеми могу да успоре пут ка Унији, али не и да га зауставе.
Извор: РТС
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.