Заташкивање свирепог злочина НДХ над Србима

Фото: vidovdan.org
Фото: vidovdan.org

Комисија Владе Хрватске, задужена за истраживање и ексхумацију жртава Другог светског рата и послератног периода већ пети дан, у тајности прекопава Шаранову јаму на Велебиту.

Комисија Владе Хрватске, задужена за истраживање и ексхумацију жртава Другог светског рата и послератног периода већ пети дан, у тајности, и без присуства породица жртава, прекопава Шаранову јаму на Велебиту, један од симбола масовног српског страдања у систему концентрационих логора НДХ Госпић - Јадовно - Паг!

Ову информацију "Новостима" је потврдио Душан Басташић, председник Удружења "Јадовно 1941", које окупља потомке и поштоваоце жртава комплекса усташких логора.

"Увређени смо и забринути због тога што нико од породица жртава, српских удружења и представника наших институција није позван да на лицу места присуствује новим прекопавањима ове јаме. Бојим се да је циљ оваквог истраживања заташкивање свирепог злочина НДХ над Србима и Јеврејима. Ово је, заправо, нови злочин и нова увреда за жртве и све нас чији чланови породица и сународници су бачени у ове крашке јаме" поручио је Басташић.

Нису обавештени ни чланови Српског националног вијећа Хрватске. На подручју комплекса усташких логора Јадовно, претече Јасеновца, 1941. у само 132 дана његовог постојања, на најсвирепији начин је побијено, па живо или полуживо стрмоглављено у крашке јаме, закопано у пашки камењар и бачено у море велебитског канала око 40.000 људи од чега је било 38.000 Срба.

Басташић каже да потомци јадовничких жртава, у време повампирења усташтва у Хрватској и чињенице да поменута комисија ради под контролом хрватског Министарства бранитеља, једноставно не могу да очекују објективно и професионално истраживање.

"Хрватска комисија је 1997. године, након обављеног истраживања Шаранове јаме, закључила да ту нема ниједне људске кости и да су пронашли само смеће! Тада су нас увредили и бојим се да се та пракса опет наставља. Морамо бити присутни док копају те јаме" истакао је Басташић.

Неприхватљив је, каже он, и најновији извештај, који је разматран у хрватском Сабору, а у којем је наведено да у Шарановој јами има "непознат број цивила и војника"!

"Какви војници? Знамо да су у јаму 1941. бацани српски сељаци. Претпостављамо да хоће да покажу да су у ту јаму 1945. бацани и војници НДХ. То је опасна игра.

Хрватска власт намерава да на свако стратиште из Другог светског рата и послератног периода поставе идентичан споменик који ће очито сакрити злочине НДХ!" нагласио је Басташић.

Епархија: Као да нас се не тиче

"Нико нас није обавестио о ексхумацији и жао нам је због тога" речено је "Новостима" у Горњокарловачкој епархији, након вести да се већ више дана, без знања јавности, ископавају посмртни остаци убијених Срба на Велебиту.

У кабинету епископа Герасима, који сам помно прати што се догађа, обавештени смо да је Епархија огорчена што су заобиђени и што не учествују у ексхумацији.

"Као да нас се то не тиче. Пре више од десет година људи који су бачени у јаме на Јадовну проглашени су мученицима наше свете Цркве. Предузећемо хитне мере да будемо укључени у ексхумацију, послаћемо допис Министарству бранитеља. Тражићемо да нам се ексхумирани посмртни остаци жртава предају да их ми похранимо у гробљима наших манастира" кажу у епархији.

Бројни инциденти

Потомци жртава кажу да у време одржавања комеморације над Шарановом јамом на Велебиту њих морају да чувају хрватски полицајци са дугим цевима. Присећају се и да су им чланови хрватских ветеранских удружења знали да препрече пут до стратишта. Морају да прођу и поред великог бетонског крста са усташким обележјима. Спомен-плоча и централно обележје код Шаранове јаме је више пута уништавано, али су га они сами обновили.

"Замислите да се потомци жртава овако дочекују на стратишту у неком од нацистичких логора у Европи" каже Басташић.

Истраживања

Хрватски спелеолог Тихомир Пајалић је 1963. објавио извештај о истраживању Шаранове јаме, у којем је навео да је дубока 42,5 метара, а да на дну има 1,35 метара седимента костију. Међутим, београдски спелеолози су деведесетих утврдили да на дну има чак пет метара седимента костију. Ипак, хрватска комисија 1997. констатује да у јами нема ниједне кости!

Извор: Вечерње Новости online

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести