Председник Владе Републике Србије Александар Вучић је на последњој конференцији за новинаре у својству премијера захвалио грађанима – уз поруку да Влада Србије не би могла да постигне успех без њихове подршке
Председник Владе Републике Србије Александар Вучић је на последњој конференцији за новинаре у својству премијера захвалио грађанима – уз поруку да Влада Србије не би могла да постигне успех без њихове подршке. Истиче да је посао обављао у тешким временима, али са поносом. "Нисам лагао грађане, боља времена ће осећати из дана у дан", каже одлазећи премијер уз поруку "Србија ће бити веома добро место за живот". Док су други исцртавали некакве границе, ја сам се трудио да уцртавам путеве, навео је Вучић и истакао да жели да га памте по реформском печату. О статусу у СНС и могућем замрзавању функције у странци ускоро ће обавестити јавност.
Александар Вучић је поручио да наследнику на премијерској функцији оставља добру касу, истичући да Србија нема проблема са ликвидношћу и солвентношћу, и да Влада Србије нема дефицит у буџету.
Истакао је да смо, по апсолутним бројевима, шеста земља по броју запослених уз помоћ субвенција државе, те да верује да ће такве инвестиције и запосленост расти.
Подсетио је да је у 2016. остварен раст БДП-а за 2,8 одсто, да се у овој години очекује раст већи од три одсто, а да су процене Светске банке и ММФ-а да ће бити већи и од 3,5 одсто.
"То је веће од просека раста држава чланица ЕУ, али нама тај раст није довољан. Потребан је већи како бисмо стигли најразвијеније земље ЕУ и зато ти бројеви морају да буду већи", рекао је Вучић.
Истакао је да је поносан што буџет није у дефициту, и нагласио да ће мај бити завршен са девет до 10 милијарди суфицита.
"Очекујем да ће се појачати суфицит у јуну, јер је предвиђено да имамо пет милијарди суфицита у том месецу", рекао је Вучић и констатовао да наредном председнику Владе оставља пуну касу.
Захвалио је грађанима Србије на подршци, истичући да Влада Србије не би могла да постигне успех без њихове подршке.
"Ништа баш ништа не би од тога било да није било грађана и њихове подршке, као и жеље да мењамо земљу и мењамо себе", рекао је Вучић на прес-конференцији испред Виле Мир.
"ЗНАЧАЈНО ВЕЋИ УГЛЕД СРБИЈЕ У СВЕТУ"
Подсетио је да је Влада "стартовала" када су Србију 2014. погодиле катастрофалне поплаве, а да је из те ситуације изашла без иједне афере.
"Углед Србије у свету је значајно виши, али мора још много тога да се ради и гради, да би углед Србије био још бољи", каже Вучић.
Очекује да ће плате и пензије у јавном сектору бити повећане до краја године, као и да ће бити увећана минимална зарада. Изразио је уверење да ће и следећа влада бити дисциплинована у трошењу новца.
"То отвара могућност за веће плате и пензије", рекао је Вучић.
Захвалио је и председнику Србије Томиславу Николићу што је, како је рекао, у најтежим тренуцима подржавао владу, а посебно приликом спровођења мера фискалне консолидације.
"Уверен сам да ће ЕУ бити стратешки циљ владе, али и одржавање добрих традиционалних и пријатељских односа са Руском Федерацијом, Кином и Сједињеним Америчким Државама", рекао је Вучић и истакао да на томе мора још много да се ради.
Премијер је рекао да су то кључни приоритети за будућност и да је уверен да је досадашња влада успешно штитила националне и државне интересе Србије.
"Имали смо одлучну, разумну и рационалну политику, а очувањем мира и стабилности успели само да обезбедимо пристојан и нормалан живот у Србији", рекао је Вучић.
О РЕСОРИМА И ПРИОРИТЕТИМА...
Навео је да је за војску и полицију урађено неупоредиво више него у последњих 35 година - и у погледу наоружавања и опремања.
"И наставићемо тако, јер нам је потребна модерна војска, али и модерна полиција да би могла да се обрачунава с криминалом и корупцијом", рекао је Вучић, говорећи о томе како види даљи рад по ресорима владе.
Сад сигурно можемо да кажемо да ће бити завршен Музеј савремене уместности, а наредне и Народни музеј, чиме ћемо додатно побољшати понуду у културној сфери, али и туристичку понуду, а пре свега то ће бити значајно за грађане Србије.
У спорту смо освајали више медаља неко икад, јер смо у врхунски спорт уложили више новца него икада.
У образовању морамо заједно с владом да разговарамо о принципима, методама учења, о томе какве образовне профиле и какву наставу желимо, али то није могуће само у оквирима владе и министрастава, већ нам ту треба консензус целог друштва, те позивам све релевантне чиниоце да се у то укључе.
Пољопривреда отвара нове шансе, идемо убрзано у модернизацију, али убрзано јачамо и прерађивачку и прехрамбену индустрију, чиме ћемо да повећавамо БДП, као и наменска индустрија.
Министарство финансија треба да реформише пореску управу, а кад то завршимо, сигуран сам, рекао је Вучић, да можемо да очекујемо још боље резултате у наплати прихода, а расходе морамо великом дисциплином да држимо под контролом.
Наводећи да нам је владавина права изузетно значајна, јер правна сигурност доводи инвеститоре а то доноси радна места и раст, Вучић је рекао да ће се наставити рад на поглављима 23 и 24 у преговорима о приступању са ЕУ, односно на прописима и законима које тражи ЕУ, али су пре свега у нашем интересу.
"ВЕРУЈЕМ У СРБИЈУ, БИЋЕ ТО ДОБРО МЕСТО ЗА ЖИВОТ"
Изабрани председник Александар Вучић истакао је да верује у Србију, да ће увек веровати у њу, те грађанима и влади поручио да верују у себе и воле и верују пре свега у своју Србију.
Нагласио је да никада није лагао грађане, да је говорио истину и да боља времена долазе.
"Сваког дана осећаће боља времена на сваком кораку", нагласио је Вучић.
Указао је на десетине и дестине градилишта у Београду, додавши да данас у главном граду има 14 пута више градилишта него у марту 2013. године. Тако је, како је додао, и у свим другим нашим градовима и тај тренд ће се наставити.
Завршавајући обраћање, последње у позицији премијера Србије, Вучић је рекао да посао председника владе није био лак, али да га је обављао с највећом срећом и поносом.
Како је рекао, имао је прилику да неколико година ради за своју земљу, на најбољи начин који је могао, чак и оно што се многима не би допало, нити су то желели да чују и виде.
"Али то је донело најбоље резултате за Србију", констатовао је Вучић и поново је захвалио грађанима на огромној подршци и љубави и на томе што су "разумели да се неко бори за интересе Србије".
Захвалио је и минстрима на енергији и активизму, а новинарима зато што су увек желели да чују нешто више, али и што су били оштри. Он ће, поручио је, увек да одговора као и до сада.
"Никада никога нисам тужио за оно што је рекао или написао, али немојте никад покушати да ми забраните да говорим својим, пристојним језиком, да одговарам на неистине и оно што мислим", поручио је Вучић.
Навео је и да се никад није плашио, да неће ни убудуће, да грађане није лагао, те да верује да добра и боља времена долазе сваког дана.
"То ће се осећати свакодневно, то ће моћи да виде и осете сви добронамерни људи, да ствари иду на боље", каже одлазећи премијер.
"ПРОБЛЕМИ У РЕГИОНУ НИСУ ГУРНУТИ ПОД ТЕПИХ"
Одлазећи премијер најавио је да ће и као шеф државе уложити много напора у очување мира и стабилности у региону. Објаснио је да данас две ствари карактеришу стање у региону - да има много тензија, али да су после много година проблеми јасно изражени.
"За разлику од прошлости ти проблеми нису стављени под тепих. Та ствар није лоша, јер бар једни друге не лажемо", истакао је Вучић.
Рекао је да Хрватска и Србија добро знају шта мисле једне о другој и изразио је уверење да се односи могу поправити. Са БиХ је поверење успостављено, а са Црном Гором и Македонијом су односи далеко од лоших.
Односи са Приштином су, како је констатовао, најкомпликованији.
"Предстоје тешки разговори, али опредељен сам да их наставим", рекао је Вучић. Када је реч о томе да ли је ЕУ и даље примамљива, премијер је казао да нема сумње да је наш стратешки пут усмерен ка Бриселу.
Видим будућност Србије у приближавању ЕУ, али не зависи то само од нас да ли ћемо бити чланица, навео је премијер. Међутим, грађанима је, додао је, свеједно да ли имамо седам или 15 отворених поглавља, јер то не привлачи никога.
Због тога је, како каже, покренуо идеју око регионалне, јединствене економске зоне.
Казао је да жели да Србија буде мотор развоја, да људи живе боље, а онда грађани неће претерано да размишљају да ли ћемо бити прихваћени у ЕУ 2020. или 2022. године.
"Кроз отварање поглавља ништа не обећавам сем развој и напредак Србије", истакао је Вучић.
Навео је да то на сличан начин разуме и Еди Рама, али и други.
"ЕУ је то разумела и зато жели додатни утицај на регион. Схватају да смо ми и они грешили и да треба нешто да променимо у наставку нашег заједничког пута", поручио је одлазећи председник Владе Србије.
"ОДАВНО НИСАМ СТРАНАЧКИ ЧОВЕК..."
О замрзавању функције у странци, односно на питање о статусу у СНС, премијер и изабрани председник Србије Александар Вучић ускоро ће прецизно информисати грађане.
"Ускоро ћу саопштити од ког тренутка нећу бити председник СНС", рекао је Вучић одговарајући на питања новинара након последњег обраћања на позицији премијера.
Како је навео, и до сада се готово није бавио странком, мада је уверен да је драматично допринела променама у Србији.
"Одавно нисам страначки човек, мада се без СНС овако велике и драматичне промене не би догодиле", поручио је Вучић.
Додао је да нема намеру да буде на власти још 20 година, али и приметио да, како је с лакоћом побеђивао на изборима, тако ће с лакоћом саопштити и шта ће с функцијом у СНС.
Како је поручио, жели да Србија буде нормална земља, има још неке идеје и промене које мисли да у странци и земљи спроведе.
"Имам још посла да обавим, за то ми треба још неко време, а после нека неко други настави. Желим да ме памте као у Немачкој Шредера", рекао је Вучић.
Подсетивши на речи Черчила, да је најбржи пут до пропасти кад вас сви хвале и воле, премијер је поручио да је поносан на чињеницу колико га људи у Србији поштује, али исто тако на то што сви могу да протестују, чак и мимо закона, а да их нико ни попреко не погледа.
"Србија је демократска земља, овде нема ни политичких убистава ни прогона, а да ли може да има још више демократије, наравно да може, и спреман сам да разговарам с онима који мисле да разговарају о томе", рекао је одлазећи председник Владе и будући председник Србије.
Додао је да је спреман да разговара са онима који мисле да разговарају о томе.
"Увек сам спреман да се такмичим у свему... у знању језика, географије, о физици не знам баш ништа, али ни у чему неће да победе, то сам обећао и то ћу да испуним, још једном, на једним изборим, а после ће да ме скину с грбаче", поручио је Александар Вучић.
"ГРАДИЋЕМО И ДАЉЕ ПУТЕВЕ И ЖЕЛЕЗНИЦЕ"
Вучић је истакао да је изузетно поносан на оно што је урађено на инфраструктури и то представио на паноима припремљеним за ту прилику.
Илуструјући оно што је говорио графиконима, сумирао је изведене радове на Коридорима 10 и 11, истичући тунел Манајле, који ће бити дуг два километра и најдужи у Србији, али и додао да ће се део од Чачка до Појата радити најбрже што је могуће јер је то "кључни ауто-пут за Србију", који спаја исток и запад земље.
Подсетио је и на велике радове на сређивању корита река, спречавање бујичних поплава и похвалио сарадњу са покрајинском владом у Новом Саду.
Поручио је да ће као председник Републике истрајавати на изградњи ауто-пута Ниш-Приштина, јер, како је објаснио, осим што ће то повезати на десетине хиљада Срба на Косову и Метохији, истовремено ће омогућити грађанима Србије да одлазе у бање у јужну Србију, али и инвеститорима да у том крају улажу новац.
Железничка пруга од Београда до Суботице у саставу пруге која ће ићи до Будимпеште биће готова, каже, крајем 2019. године.
Рекао је да је договорено са кинеским партнерима да се пруга гради највише три године, да ће то бити две и по и да ће део који буде ишао кроз Србију, од Београда до Суботице, бити завршен до краја 2019. године.
ИМЕ НОВОГ ПРЕМИЈЕРА ДО 18. ЈУНА
Одлука о новом премијеру биће донета до 18. јуна, прецизирао је одлазећи председник Владе.
"Ко ће бити премијер знаће се између 12. и 18. јуна", рекао је Вучић и навео да још није одлучио ко ће то бити, али је идеја, рекао је, да на свечаној церемонији своје инаугурације као шефа државе прими новог премијера и нове чланове владе.
Наводи да је инаугурација планирана за 23. јун.
Одговарајући на питања новинара рекао је да је за промену Устава потребан широк консензус и широка расправа. Како је навео, око Устава се мора разговарати на свим нивоима са политичким странкама, НВО, свим сферама друштва, али да то треба чинити са идејом како видимо Србију за 30 година.
Међутим, поручио је: "Да га неко (Устав) октроише - тај случај се неће догодити".
Извор: Танјуг, РТС
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.