Председник Александар Вучић рекао је обраћајући се на Великој скупштини Српског народног вијећа у Загребу да ће ускоро упутити позив хрватској председници Колинди Грабар Китаровић да дође у Србију...
Председник Александар Вучић рекао је обраћајући се на Великој скупштини Српског народног вијећа у Загребу да ће ускоро упутити позив хрватској председници Колинди Грабар Китаровић да дође у Србију како би се презентовали резултати њеног позива да он посети Хрватску. Захвалио је Србима у Хрватској што чувају идентитет и поручио им да је реч о народу са богатом историјом.
Александар Вучић је навео да ће приликом те посете, за чију припрему ће имати неколико месеци, бити представљено оно што је урађено за припаднике хрватске заједнице у Србији.
"И нећемо се стидети и крити то од српске јавности, већ ћемо тиме да се хвалимо", навео је председник напомињући да ће то значити и већу сигурност и бољи живот за Србе у Хрватској.
Поново је захвалио хрватској председници на позиву у време "када је најлакше у Загребу нападати Србе и Србију и када није много тешко у Београду на сличан начин одговарати".
Вучић се захвалио Србима у Хрватској што чувају огњишта, породице и српско име и презиме. Истакао је да је потребно чувати идентитет Срба у Хрватској, "као што ми у Србији имамо обавезу и одговорност да чувамо идентитет Хрвата у Србији".
"Срби у Хрватској су народ са богатом историјом, који је дао веома значајан вишевековни политички, друштвени, културни и научни допринос у изградњи сваке државне заједнице на простору данашње Хрватске", поручио је Вучић.
ПУПОВАЦ: ОДНОСИ НЕ СМЕЈУ БИТИ ТАОЦИ ЛОШЕ ПРОШЛОСТИ
На почетку скупа се обратио председник СНВ-a Милорад Пуповац, који је поручио да односи две земље не смеју бити таоци лоше прошлости и да је у будућности кључан дијалог који ничим не сме бити покварен.
Пуповац је истакао да је велика част што су председници Србије и Хрватске, Александар Вучић и Колинда Грабар Китаровић, данас на седници Скупштине.
Како каже, због свега што су чинили јуче и претходних дана, месеци и што смерају да чине, Вучић и Грабар Китаровићева завређују поштовање и неупитну подршку Скупштине.
"Односи Србије и Хрватске не смеју бити заробљеници прошлости, посебно не таоци лоше прошлости. Из тог разлога поштујемо напор Вучића и Китаровићеве да раде тако да та лоша прошлост не управља нама, нашим животима", поручио је Пуповац.
"Једино нова будућност представља прави избор, смер у грађењу живота и нових односа између Хрвата и Срба", поручио је Пуповац и додао да Срби у Хрватској имају много разлога да се позивају на своје страдање, али да то није било ни '45. па ни сада.
ГРАБАР КИТАРОВИЋ: ОВО ЈЕ ВАША ДОМОВИНА
На скупу је говорила и хрватска председница Колинда Грабар Китаровић које је поручила окупљенима да је хрватска њихова домовина.
"Драго ми је што вас могу поздравити вечерас овде као ваша председница", почела је своје обраћање Грабар Китаровићева.
Како је рекла, иако се о прошлости не можемо у свему сложити "уверени смо како је дошло време у којем можемо деловати са мудрошћу, разборитошћу, а не страстима".
"Држим да као одговорни државници имамо задатак учинити искораке које ће нашим народима и свим грађанима и Хрватске и Србије отворити перспективу боље будућности. Упутила сам председнику Вучићу позив да посети Хрватску и захваљујем му што је ова два дана провео овде у Хрватској", рекла је хрватска председница.
БАНДИЋ: БУДИМО РЕАЛНИ - ОВО ЈЕ ДОБАР ПОЧЕТАК
Скупштини је присуствовао и градоначелник Загреба Милан Бандић, који је истакао да су добри односи између Србије и Хрватске потребни за будућност на балканској ветрометини и захвалио председници Хрватске Колинди Грабар Китаровић и председнику Србије Александру Вучићу на почетку интеркултуралног дијалога.
Бандић је нагласио да је прва посета председника Србије "након крвавих 27 година, веома битна, јер је то добар почетак".
"Будимо реални и одговорни – ово је добар почетак. Хвала председници Хрватске и председнику Србије на доприносу у остварењу права српске националне мањине, као и права свих националних мањина у Загребу и Хрватској", нагласио је Бандић.
Порфирије: Свађали смо се и мирили, треба да будемо браћа
Митрополит Порфирије је рекао да су Срби и Хрвати упућени једни на друге. "Свађали су се, али су се и мирили јер јесу и треба да буду браћа", рекао је Порфирије.
"Сигуран сам да и овај сусрет два председника заиста јесте једна бања" рекао је Порфирије упоредивши сусрет Вучића и Грабар Китаровићеве са ставом Шопенхауера да су сусрети – бање.
"Резултати и ефекти боравка у бањи показују се тек накнадно. Сад има много оних који би паразитски хтели да умање значај сусрета и можда се чини да није морало до њега доћи јер ће ефекти бити неповољни. Али сусрет који се десио јесте бања која ће резултате тек показати, поручио је Порфирије.
Због тога им се захвалио у име свих Срба и свих православних који живе у Хрватској.
Скупштини присуствују и министарке у Влади Србије Зорана Михајловић и Јадранка Јоксимовић, бројне личности из јавног и културног живота, црквени достојанственици, амбасадори.
НАСТАВАК ТРАДИЦИЈЕ ЦРКВЕНО-НАРОДНИХ САБОРА
Велика скупштина представља наставак традиције одржавања црквено-народних сабора Срба у Хрватској.
СНВ је ту традицију обновио, у мају 2008, када је окупио више од 1.500 изабраних већника мањинских српских већа из целе Хрватске. Била је то прва Скупштина Срба из Хрватске одржана након Другог светског рата.
На данашњој, трећој Великој скупштини СНВ-а окупили су се већници из више општинских, градских и жупанијских већа Срба из целе Хрватске, уз представнике свих других српских организација.
На седници Скупштине ће бити усвојене изјаве, које ће бити достављене институцијама Републике Хрватске и њеној јавности, те институцијама Републике Србије и релевантним међународним организацијама.
Најславнији и најзначајнији црквено-народни сабор Срба у Хрватској – Мајска скупштина – одржана је у мају 1848. године у Сремским Карловцима. Том приликом је Јосиф Рајачић проглашен патријархом, истакнути су захтеви за политичком слободом и независношћу српског народа, затражен савез са Троједном Краљевином Хрватском, Славонијом и Далмацијом.
Одлуке Мајске скупштине прихватио је тадашњи Хрватски сабор, подсећа се у саопштењу.
Извор: РТС, Танјуг
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.