Увођење униформи у школе доноси нова радна места

google
google

Министарство просвете још увек разматра увођење ђачких униформи. Одлука на родитељима.

Ђачке униформе још увек неће бити уведене у школе, Министарство просвете још увек само разматра оправданост те одлуке, али ће коначну реч свакако препустити родитељима.

"Наш став је да бисмо то желели и да је то корисно, али родитељи нам морају бити сарадници јер се ово питање директно односи на њих. Ако ћемо њима оставити плаћање, не можемо им наређивати. Када се измери родитељска воља, много више ћемо знати о чему гооримо" каже за Данас Драгана Миловановић, саветница Министра просвете.

Школске управе су већ проследиле анкете школама на основу којих ће се ближе знати каква је воља родитеља по том питању. Поједине школе још нису добиле упитнике, а у онима у којима је урађена анкета, стигле су критике на рачун просветне власти што нису прецизирале како би униформе тербало да изгледају. Судећи по коментарима, за многе ће одлучујуће питање бити да ли деца треба да носе само горњи део или комплет и ко ће плаћати униформе.

Миловановићева каже да се размишља о томе да униформе буду или власништво школе и да их деца врате на крају школске године или да их купују родитељи.

"По садашњим гледањима и по буџетима мислимо да школе неће моћи да финансирају набавку униформи већ ће их највероватније куповати родитељи и оне ће бити њихово власништво. Идеја је да униформе не буду прескупе, јер смо свесни финансијске ситуције. Због тога бисмо се потрудили да униформе шију људи који су радно рехабилитовани или да се оформе социјална предузећа, чиме бисмо две значајне друштвене иницијативе спровели у исто време" каже Миловановићева.

Такође, како каже, свака школа би требала по свом избору да одлучи о дизајну, боји и грбу и да треба да буду такве да се деци пошаље порука “да своје другаре гледају мимо ознака њиховог материјалног статуса“.

"Ако успемо да деца схвате да је особа преко пута њих човек као и они, много смо постигли. С друге стране, униформе треба да допринесу развоју осећања припадности једном колективу, згради институцији. Истраживања у Великој Британији су показала да је ношење униформи допринело смањењу вршњачког насиља и да су ученици имали другачији однос према школском инвентару" објашњава Миловановићева.

Другачијег је мишљења специјалисткиња шкослке психологије Биљана Лајовић која каже да је ношење униформи кључно за развијање припадности одређенпј школи, која се даље може развијати кроз чување школске имовине, заједничке активности родитеља, ученика и наставника на уређењу, украшавању школског дворишта, бодрењем другова на школским такмичењима, хуманитарним акцијама…

"Можемо да се запитамо и због чега је важно осећање припадности само једној, одређеној школи. Деца теба да уважавају своју школу, образовање, наставнике, остале запсолене. Некад снажно идентификовање са својом школом може да буде узрок сукоба са ученицима других школа, некритичног ривализирања и бесмисленог такмичења. Сем тога, ако деца треба да покажу припадност одређеној школи, зар не треба то да раде и одрасли који су ту запослени" истиче Лајовићева.

Извор: Телеграф

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести