Скупштина Србије потврдила је више међународних споразума, а посланици су констатовали и оставку Саше Јанковића на место заштитника грађана
Скупштина Србије потврдила је више међународних споразума, међу којима су и они о полицијској сарадњи, о подстицању и заштити улагања, елиминацији незаконите трговине дуванским производима, климатским променама, пловидби Тисом, као и споразуми из области образовања и културе. Посланици су констатовали и оставку Саше Јанковића на место заштитника грађана.
Скупштина је констатовала оставку Саше Јанковића на место заштитника грађана. За констатовање оставке гласала су 142 посланика, а нико није био против.
Јанковић, који је био кандидат за председника Србије, оставку на место омбудсмана поднео је 7. фебруара и од тада функцију заштитника грађана обавља заменик омбудсмана Милош Јанковић.
Посланици су се изјашњавали и о измени одлука о избору чланова скупштинских одбора и састава сталне делегације у Парламентарној скупштини Савета Европе.
Лидер ЛСВ-а Ненад Чанак биће нови члан парламентарног Одбора за европске интеграције, уместо Маринике Тепић, која је крајем јануара иступила из ЛСВ-а и посланичког клуба те странке и прикључила се изборном штабу Саше Јанковића, а јуче је приступила Новој странци Зорана Живковића.
Скупштина Србије усвојила је измене одлука о избору чланова и заменика чланова одбора, којим су чланства у тим телима разрешени посланици који су напустили посланичке групе ЛСВ и ДЈБ у парламенту и уместо њих су изабрани нови.
Тепићева је иначе била председница Одбора за европске интеграције, а после њеног разрешења, то скупштинско тело бираће новог председника.
Усвајањем измене одлуке, Чанак ће, уместо Маринике Тепић, бити и заменик члана у Одбору за права детета и члан Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова.
Посланик Горан Чабради, који је такође напустио ЛСВ, разрешен је чланства у Одбору за заштиту животне средине и у Одбору за права детета.
Скупштина је усвојила и измену одлуке о избору чланова и заменика чланова одбора, на предлог покрета ДЈБ, по којој се чланства у шест одбора разрешавају Јован Јовановић, Александра Чабраја и Соња Павловић.
Они су раније иступили из ДЈБ и посланичког клуба ДЈБ у парламенту и подржали председничку кандидатуру Саше Јанковића.
Уместо њих, члан Одбора за спољне послове биће Јасмина Николић, Владимир Ђурић биће заменик члана у Одбору за европске интеграције и у Одбору за пољопривреду, шумарство и водопривреду, а за члана Одбора за културу и информисање изабрана је Татјана Мацура.
У Одбору за заштиту животне средине заменик члана биће Љупка Михајловска из ДЈБ.
На предлог ДЈБ, усвојена је и измена одлуке о утврђивању састава сталних делегација Скупштине Србије у међународним парламентарним институцијама, којом је Јован Јовановић разрешен дужности члана делегације у Парламентарној скупштини Савета Европе.
Уместо Јовановића, у тој делегацији биће Александар Стевановић из ДЈБ.
ПОТВРЂЕНО ВИШЕ МЕЂУДРЖАВНИХ СПОРАЗУМА
Измене Споразума влада Србије и Бугарске о полицијској сарадњи требало би да допринесу ефикаснијем сузбијању илегалних миграција.
Наиме, изменама тог споразума, српским и бугарским полицајцима у заједничким патролама на граници биће омогућено да је прелазе и мимо државних, званичних граничних прелаза, на зеленом појасу, како би могли ефикасније да се укључе у сузбијање илегалних миграција.
Споразумом влада Србије и Немачке о сарадњи у области безбедности јача се сарадња са Немачком, посебно у области ефикасног спречавања и сузбијања кривичних дела организованог и тешког криминала, тероризма, криминала у вези са опојним дрогама, илегалне трговине оружјем, као и илегалне миграције и кријумчарења људи преко државне границе.
Споразум влада Србије и Пољске о сарадњи у борби против организованог и других видова криминала омогућује ефикаснију оперативну сарадњу две земље на сузбијању тероризма и његовог финансирања, илегалне производње и илегалног промета оружја, трговине људима, сексуалне експлоатације, противправног лишавања слободе, илегалног прелажење граница и организовања илегалних миграција, као и кријумачарења робе.
Скупштина је потврдила и Споразум Владе Србије и Владе Државе Катар о узајамном подстицању и заштити улагања.
Ратификован је и Споразума влада Србије и Мађарске о пловидби Тисом, којим се та река отвара за половидбу свих бродова без плаћања накнада.
Протоколом о елиминацији незаконите трговине дуванским производима, који је такође потврђен, успостављају се правила за сузбијање незаконите трговине дуванским производима на глобалном нивоу кроз контролу ланца снабдевања дуванским производима и јачање међународне сарадње.
Потврђен је Споразум Србије и Румуније о социјалној сигурности, који се односи како на здравствено осигурање, тако и на остваривање права и из области пензионог и инвалидског осигурања.
Ратификована је и Конвенција о Европском шумарском институту, чији је циљ ширење вредности у погледу пошумљавања простора и развоја посебних сорти.
Потврђени су и Доха-амандмани на Кјото-протокол уз Оквирну конвенцију УН о промени климе, који се односе на смањење емисије штетних гасова који имају ефекат стаклене баште.
Скупштина је ратификовала и Споразум о учешћу у Средњоевропском програму универзитетске размене ("CEEPUS III"), чији је циљ да омогући већу размену студената.
Предвиђено је 415 стипендија за младе из Србије и 149 стипендија за стране студенте у нашој земљи.
Такође, потврђен је и Споразум Владе Србије и осталих чланица Иницијативе за реформу образовања у југоисточној Европи о седишту Секретаријата Иницијативе, који предвиђа да ново седиште секретаријата буде у Београду.
Ратификован је и Споразум влада Србије и Чешке о сарадњи у области културе, образовања, науке, омладине и спорта.
Извор: РТС, Танјуг
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.