У КОРАК СА СВЕТСКОМ МЕДИЦИНОМ: Србија добија четири нова клиничка центра

Фото: Pixabay
Фото: Pixabay

Бољи квалитет лечења уз што мање трошкове, и веће ослањање на амбулантно збрињавање пацијената и дневне болнице.

Тек изградњом четири нова клиничка центра – у Београду, Новом Саду, Крагујевцу и Нишу – наше здравство моћи ће да ухвати корак са светским трендом у медицини.

То подразумева што бољи квалитет лечења уз што мање трошкове, и веће ослањање на амбулантно збрињавање пацијената и дневне болнице. Моћи ће да се уради више прегледа и операција, развијаће се једнодневна, амбулантна хирургија, а бољи услови смештаја пацијената подићи ће квалитет неге, што би требало да услови краће лежање у болницама.

Сада пацијенти у њима у просеку проводе 8,5 дана, а циљ је да се то време, уз бржу дијагностику, и краће чекање на операције сведе на 6,5 дана. То аутоматски смањује и трошкове лечења.

КЦ НИШ

Нови концепт медицине први ће моћи да примени КЦ Ниш, чија изградња је у завршној фази. Корисна површина добијена реконструкцијом и изградњом новог објекта овог Клиничког центра је 48.000 квадрата, у којима ће бити смештено 15 операционих сала и два ургентна центра, а ту ће се налазити и Радиотерапија, Одсек за радиологију, Центар за операције и оперативну интензивну негу…

КЦ СРБИЈЕ

У Клиничком центру Србије у Београду, који се простире на 20 хектара у 50 објеката, са садашњих 3.500 постеља, реконструкцијом ће бити обухваћено укупно 185.000 квадратних метара. Дефинитивно ће се градити две куле, уз ону започете још 1974. и никад завршену, још једна.

То ће обезбедити 112.200 квадратних метара затвореног простора за здравствене активности, укључујући пратеће садржаје и техничке просторије: 930 болничких кревета, 200 кревета интензивне неге, 30 операционих сала, 72 кревета дневне болнице, централизовано одељење за ангиографију, ургентни центар, централизовано одељење за дијагностику и друге садржаје.

У плану је да се прво зида нова кула и кад она буде завршена у њу би се преселиле све службе које су сад смештене у старој кули, у којој се од укупно 106.680 квадрата, користи само 35.200. Затим би на њој прво требало ојачати темеље, а онда напокон завршити комплетну зграду.

КЦ КРАГУЈЕВАЦ

Изградња КЦ Крагујевац, коштаће 29 милиона евра, а опремање још 15. Радови, најављено је, почињу у септембру.

"То ће нам омогућити да са повећаним пријемом лекара и техничара уведемо и специјалистичке методе и процедуре, које у овом тренутку не радимо" каже за Новости др Предраг Саздановић, директор КЦ Крагујевац.

"То се пре свега односи на области хирургије, урологије, неурохирургије, кардиологије другачији. Концепт новог центра под једним кровом са топлим везама до постојећих зграда, омогућиће и раздвајање путева хоспиталних и амбулантних пацијената, што је са аспекта савремене медицине изузетно важно."

Нови центар требало би да буде завршен за две до три године, али, захваљујући Министарству здравља ми већ ове године очекујемо кадровско појачање и запошљавање још лекара и медицинских техничара.

Изградња КЦ Крагујевац планирана је у две фазе: у првој треба да се гради савремени хируршки блок, где ће обједињено функционисати Ургентни центар и све интернистичке и хируршке гране.

КЦ ВОЈВОДИНЕ

У КЦ Војводине, који је у оквиру планиране реконструкције, пре неколико година добио нови, савремени Ургентни центар, радови би, како је најавио премијер Александар Вучић требало да почну у априлу, а изградња и опремање ће коштати 47,6 милиона евра.

Извор: Телеграф

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести