У скупштинску процедуру стигла су три просветна закона, међу којима и Предлог закона о уџбеницима који ће обезбедити квалитетније и доступније уџбенике за све предмете.
У скупштинску процедуру стигла су три просветна закона, међу којима и Предлог закона о уџбеницима који ће обезбедити квалитетније и доступније уџбенике за све предмете.
Нови закон о уџбеницима, како је истакао министар просвете, Младен Шарчевић, донеће многе повољности за родитеље и ђаке, када су у питању уџбеници и њихова набавка. Једна од њих је и куповина уџбеника преко школских задруга.
"Направили смо стандард за дигиталне уџбенике, решено је питање за све уџбенике за децу која су са посебним потребама, да заиста буду прилагођени уџбеници и доступни, да ту постоји законска обавеза и низ других ствари. Дистрибуција уџбеника је јако важна и ту је она прича о задругама. При крају су и мишљења министарства финансија о правилнику о ђачким задругама и тек онда ће рабат смањити цену уџбеника", каже министар Шарчевић.
Председница актива директора основних школа истиче да се чекају јасна упутства ресорног министарства о формирању школских задруга и набавци уџбеника преко њих. До сада, родитељи су набављали уџбенике на стари начин.
Колико можемо, утичемо на родитеље да пронађу међу старијом децом половне уџбенике или неки наслеђују од старије браће или сестара, а половне уџбенике могу чак и у граду купити, а оно што је школа у обавези и што добијамо инструкције и упућујемо родитеље то је набавка бесплатних уџбеника", каже Јасмина Пастоњицки, председница Актива директора основних школа.
"Увек на Савету родитеља дају се предлози како да се набаве књиге и ми изаберемо најбољи могући начин. Наравно да су то књижаре, где на рате могу родитељи да купе књиге, има доста родитеља који желе нову књигу и онда је то најбољи избор", каже Бранислава Стефановић, председница Савета родитеља ОШ "Васа Стајић"
Надлежни поручују родитељима да не журе са куповином уџбеника за наредну школску годину, већ да сачекају нови закон, који би требало да буде усвојен у наредних месец дана.
Предлогом закона о уџбеницима уређује се припремање, одобравање, избор, издавање, повлачење и праћење уџбеника и приручника, као и додатних наставних средстава за основну и средњу школу.
Досадашња пракса показала је да су процедуре неефикасне и дуготрајне и да се морају наћи целисходнија решења, уредити надлежност органа, обезбедити поштовање задатих рокова.
За ученике са сметњама у развоју и инвалидитетом неопходно је обезбедити одговарајуће уџбенике, а да се посебан фокус усмери на кориснике бесплатних уџбеника.
Центар за нискотиражне уџбенике, као посебна јединица, имаће обавезу да води рачуна о материјалном и социјалном статусу корисника ових уџбеника.
Међу просветним законима о којим се ускоро очекује расправа су и Предлог закона о националном оквиру квалификација Србије, као и Предлог закона о просветној инспекцији.
Предлогом закона о просветној инспекцији прописују се послови просветног инспектора, овлашћења и поверавања послова инспекцијског надзора општинама, градовима, као и одређивање броја инспектора на територији локалне самоуправе.
Дугогодишња пракса указује да је неопходно да просветни инспектори блиско сарадују са просветним саветницима, у ситуацијама када је њихову надлежност тешко разграничити.
Предлогом закона о националном оквиру квалификација Србије (НОКС) уређује се област квалификација, повезује са тржиштем рада и даје основа за примену концепта целоживотног учења, који директно развија потенцијале појединца и унапређује цео систем образовања.
Успостављањем НОКС-а ствара се јединствени национални оквир који обухвата све постојеће нивое и врсте квалификација, стицане кроз формално и неформално образовање.
Извор: Танјуг, РТВ
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.