Оснивачи д.о.о. предузећа могу бити сви пензионери који су због старосне границе или година радног стажа отишли у пензију
Порески саветник Милан Трбојевић о могућностима пословних подухвата најстаријих суграђана. Услов испуњавају сви који су због броја година и оствареног стажа стекли право на месечна примања.
Одлазак у пензију за највећи број најстаријих суграђана подразумева и крај радног века. Ипак, многи се осећају виталним и спремним да наставе да раде у легалним токoвима што доприноси одржавању њихове кондиције и активног друштвеног живота. Предузетништво у пензионерским данима је доба када сениори могу да се остваре као послодавци у областима у којима су радили током животног века, али и у хобијима који их испуњавају.
Након одласка у пензију, Београђанин који је радни век провео као војно лице, остварио је свој сан - отворио је радњу за продају опреме за кућне љубимце. Ово је само један пример предузетништва пензионера, који успешно послује већ неко време. Порески саветници објашњавају да поједини пензионери могу бити власници, али и званично запослени као радници након остваривања права на пензију.
"Оснивачи друштва са ограниченом одговорношћу, популарних д.о.о. предузећа, као и предузетници, могу бити сви пензионери који су због старосне границе или година радног стажа отишли у пензију. Дакле то су они који су у редовној пензији, али то не могу они који су због радне неспособности отишли у инвалидску пензију и породични пензионери, они који немају друга примања и пензију су наследили од неког ближњег", објашњава порески саветник Милан Трбојевић.
Како објашњава овај порески саветник, пензионер који прима породичну пензију исту је добио на основу тога што нема ниједан други приход, те он не може бити оснивач фирме. Исто важи и за оног ко је отишао у инвалидску пензију, па би се његово оснивање неке предузетничке радње тумачило као да је повратио радну способност. Тако би инвалидски пензионер изгубио право на пензију.
"Пензионер који је отишао у редовну пензију, може основати предузетничку радњу или бити оснивач д.о.о. у коме неће бити запослен. Чести су случајеви да пензионери, који су се бавили неком уском специјалношћу, као на пример геометри, након одласка у пензију из фирме у којој су радили, оснују свој биро", објашњава Трбојевић.
Уколико редовни пензионер оснује предузетничку радњу, без обзира на то да ли плаћа паушал или води књиге, у сваком случају ће плаћати само пензијско, односно допринос за пензијско осигурање и порез, чији износ ће зависити од изабраног облика плаћања пореза. Пензионеру је оснивање фирме увек повољнија опција, објашњавају саветници, јер он не плаћа допринос за здравствено осигурање и допринос за незапосленост, јер просто не би могао да добије накнаду за незапосленост и када би се затворила фирма. Позитивна страна ове опције оснивања фирме за пензионера је што након затварања фирме може да тражи корекцију пензије, ако је уплаћивао доприносе за предузетничку радњу, односно д.о.о. у ком је био запослен.
Извор: Новости
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.