Србија на Сретење, 15. фебруара, обележава празник своје државности
Један датум, 15. фебруар, два догађаја међаша у историји. Дана на који је 1804. године народ кренуо у сусрет својој слободи и првим Уставом 1835. ударио темељ државе, Србија ће обележити Сретење - Дан државности.
Централни државни празник биће обележен одавањем почасти и поменом учесницима Првог српског устанка у Марићевића јарузи у Орашцу. Председница Скупштине Маја Гојковић предводиће државну церемонију у Цркви Светог Ђорђа на Опленцу. Председник Томислав Николић положиће венац на гроб Незнаног јунака на Авали, заслужним појединцима и колективима уручиће одликовања. За увече је у згради Председништва у Београду заказан свечани пријем.
Дан државности 15. фебруар прославља се у част подизања Првог српског устанка, али и као сећање да доношења првог највишег правног акта у српској историји - Сретењског устава. Ова два догађаја, по једногласној оцени историчара, скројила су будућност Србије као слободне, независне и демократске државе.
Сретење као државни празник прослављано је до стварања Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Обележавање овог празника поново је уведено одлуком Народне скупштине 2001, а од 2012. слави се уз два нерадна дана.
"Сретење је у буквалном смислу Дан Србије, њен рођендан и највећи празник. Грађани Србије имају разлога за славље. Могу да буду поносни на претке који су нам на чување оставили слободу, суверену државу, модерно устројство и демократске институције. Њихово наслеђе кроз историју је брањено свом националном снагом и сједињеним духом српског и осталих народа. Њихова жртва вредна је успомене" кажу у Председништву.
Поводом Сретења, шеф државе Универзитетској библиотеци у Београду јуче је поклонио фототипска издања Вукановог и Маријиног јеванђеља, док је препис листа из Мирослављевог јеванђеља поклонио Народном музеју.
"Није Универзитетска библиотека једино место које би могло да буде дом Вукановом и Маријином јеванђељу, али сам је одабрао као простор који је намењен нашим студентима, младим људима и њиховим професорима са жељом да им што чешће буду у рукама" рекао је Николић.
Он је нагласио да се на добијању фототипског и дигиталног издања радило две године и да је циљ да Србија добије дигитална издања више од 300 српских рукописа који се чувају у библиотеци у Русији.
Маријино јеванђеље, које је настало најкасније почетком 11. века, посебно је због тога што је писано глагољицом, али су његове маргине исписане ћирилицом. Вуканово јеванђеље наговестило је почетак епохе рашке писмености. Писано је око 1200. године у пећинском манастиру Архангела Михаила близу Рашке.
ПОЧАСНИ ПЛОТУН
У част Дана државности Сретења Београдом су се јуче проломили почасни плотуни. Гардисти Војске Србије са Савског платоа на Београдској тврђави тачно у 16 часова испалили су 10 плотуна из шест артиљеријских оруђа. Паљби у предвечерје празника на Калемегдану претходило је интонирање химне "Боже правде" и свечани рапорт и подизање државне заставе.
ЧЕСТИТКЕ ПУТИНА, АКИХИТА, ДОДИКА...
Поводом Сретења, на адресу председника Томислава Николића стигао је већи број честитки шефова држава из региона и света.
Грађанима Србије празник су, између осталих, честитали председници Русије Владимир Путин, Индонезије Џоко Видодо, султан Омана Кабус бин Саид и јапански цар Акихито.
Председник Републике Српске Милорад Додик честитао је Дан државности Србије наводећи да наша земља има велики значај у региону и да ће наставити свој пут ка придруживању великој породици европских народа.
"Србија је наша матица и зато и ми с посебним поштовањем доживљавамо овај празник" навео је Додик у честитки.
Извор: Вечерње Новости online
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.