Министар просвете Младен Шарчевић каже за РТС да при сваком повећању плата важно да запослени у просвети добију више од других, јер су у великом заостатку у поређењу са другим јавним службама
Министар просвете Младен Шарчевић каже за РТС да при сваком повећању плата важно да запослени у просвети добију више од других, јер су у великом заостатку у поређењу са другим јавним службама. Истиче да ће нови закон о образовању донети квалитетну наставу, ефикасност државе, али и решити неке од проблема у просвети, међу којима су и технолошки вишкови.
Младен Шарчевић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да не може да каже колико ће повећање плата запослених у просвети бити, али је истакао да су, поред тога, битне и реформе које се спроводе и које препознаје и ММФ.
"Ја не могу да кажем нешто о чему још није говорила ни премијерка. Доста тога је урађено на реформским променама али морамо да дођемо и до неког простора да се положај просветара и материјално побољша. Ми се јако трудимо да дамо доказе да је просвета мотор и будућност друштва, да може и треба да ради боље а то ће се кроз нови закон управо и потстицати", рекао је Шарчевић.
Просвета је, према речима министра, сектор који је дуго сам себе саплитао, а нови закон треба да омогући нови концепт учења, што је и његова највећа вредност.
"Нови закон доноси квалитет наставе и ефикасност државе у свему што треба да се види", рекао је Шарчевић.
Нови закон треба да реши и проблем технолошких вишкова. Подаци говоре да је око 4.000 оних без пуне норме, 450 прима неку плату без иједног часа, а 890 људи је и даље у систему а има више од 65 година.
"Имамо спремне отпремнине али имамо и људе који не прихватају послове. Око 17.000 људи ради ван конкурса, а они који напуне 65 година морају да иду у пензије јер иначе не можемо да запослимо младе", каже министар.
Новим законом министар просвете ће имати последњу реч и када су у питању постављања и разрешења директора школа. Неколико директора је већ смењено а највише "прашине" подигло се у школи "Светозар Милетић" у Земуну. Иако деца не иду већ три недеље у школу, министар Шарчевић каже да неће одступити.
"Опструктивно понашање нема паметан одговор. Ја ћу бити сагласан са собом и бранићу државу. Не може да се лицитира са повредама рада и закона. Ово је Фејсбук револуција и то ће се решити једино тако што ће се родитељи уразумити", навео је Шарчевић и истакао да министар тренутно нема никакве ингеренције, осим када инспекција утврди да је нешто лоше урађено.
Такође, додаје да и по новом закону остаје иста процедура избора директора, "осим што ће министар бити још један филтер приликом избора".
Нови закон прописује и већу одговорност родитеља ако им дете направи неку штету у школи или је насилно према другој деци. Казне су од 30.000 до 100.000 динара.
"Ако решите да будете озбиљни и решени да нешто спроводите онда ћете наћи начина. Одговорност ће сносити и наставници и ученици. Уколико ученик направи неку штету у школи моћи ће, осим да то новчано плате његови родитељи, да то надокнади и кроз друштвено користан рад, поправи штету у радионици и слично", каже Шарчевић.
И Закон о високом образовању је у процедури по хитном поступку. Уводи се Савет послодаваца због јаче везе са привредом, а студенти су се надали реформама студијских програма.
"Ми ћемо о томе паралелно разговарати, као и о финансирању високих школа", рекао је министар просвете за РТС.
Извор: РТС
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.