Домаћи и страни возачи на појединим наплатним рампама на аутопуту не плаћају исту цену путарине
Домаћи и страни возачи на појединим наплатним рампама на аутопуту не плаћају исту цену путарине, па је тако понекад цена за странце нижа, што у Путевима Србије објашњавају усклађивањем цене путарине са званичним средњим курсом евра.
То усклађивање, односно промена девизног ценовника се ради када средњи курс евра порасте или се смањи за три одсто, односно буде већи од 124,0036 динара или падне испод минус три одсто и износи мање од 116,7800 динара.
Реч је уствари о томе да се цена путарине се за возила са страним регистарским ознакама обрачунава по средњој курсној листи НБС од 13.11.2014. године.
Тако се и догађа да на пример, на деоници пута Београд-Ћуприја возачи аутомобила са домаћим таблицама плаћају 510 динара, а странци четири евра, што према данашњем курсу за евро од 118,06 динара износи 474,4 динара.
Исто је и на рампи Водањ, где од Београда треба платити 140 динара, док странци плаћају један евро, што је у динарима 118,06 динара.
Од Београда до Ниша треба издвојити 800 динара за путарину, а странци 6,5 евра, што је 767,39 динара.
Ипак, има и обрнутих случајева, на пример од Београда до Малог Пожаревца путарина је за домаће возаче 100 динара, а за странце један евро.
Такође, од Београда до Колара путарина је 170 динара, а у еврима 1,5 евра, што је када се прерачуна 177,09 динара.
У Путевима Србије је речено да цена путарине за домаће и стране држављане обрачунава на исти начин односно на основу три параметра: цене по километру, дужини пређене релације и категорије возила.
Путеви напомињу да то предузеће доноси ценовник уз сагласност Владе Србије.
То јавно предузеће наводи да у систему за електронску наплату путарине тренутно има око 250.000 корисника и да се тај број увећава сваке године.
Извор: Танјуг
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.