ПРОЈЕКАТ: Жена - стуб друштва!

Фото: Pixabay
Фото: Pixabay

Истраживања показују да су жене широм света дискриминисане на тржишту рада.

Истраживања показују да су жене широм света дискриминисане на тржишту рада. Домаћа статистика уклапа се у глобалне трендове, пре свега када су у питању истискивање жена из плаћенијих занимања и феминизација сиромаштва. Актуелна светска економска криза појачава такве тенденције.

Током пандемијске 2020. мушкарци су у САД изгубили 4.4. милиона радних места, а жене читав милион више.

Kако се говори у саопштењу Савета Европе, „мора се обратити пажња на дугорочне ефекте пандемије на равнотежу између професионалног и приватног живота и економску независност жена, будући да пандемија може присилити многе жене да начине тешке изборе и преоријентишу се на неплаћени рад“.

Родну равноправност у Републици Србији гарантује низ обавезујућих конвенција, те Устав и прописи који се на њега настављају: Закон о забрани дискриминације, Закон о равноправности полова, Закон о раду, Закон о запошљавању и осигурању за случај незапослености.

Истраживања, ипак, показују да, упркос преузетим обавезама, стопе активности и запослености жена у односу на мушкарце стабилно каскају у односу на исте показатеље за мушкарце.

У „Извештају о правима жена и родној равноправности у Србији за 2019. годину“ утврђује се да се жене, при истим номиналним правима, реално налазе у знатно неповољнијем и лошијем положају него мушкарци по низу дискриминацијских основа. Између осталог, у области рада и запошљавања. Ауторке Бекер, Јањић и Лепојевић су тада констатовале да је родни јаз у стопама запослености константан, а тржиште сегрегирано по секторима и занимањима, што доприноси разликама у примањима.

У истраживању „Утицај епидемије цовид-19 на положај и права радница и радника у Србији“, из бројки о подзаступљености и презаступљености жена по појединим секторима закључено је да жене чине готово двотрећинску већину у занимањима нижег статуса које карактеришу лоши услови рада и ниска примања, „при чему су најзаступљеније међу продавцима и занимањима личних услуга (69%), као и међу чистачима и помоћним особљем (83%)”.

Одзвања и податак да жене чине чак 95.6% становништва старијег од 15 година које се у Анкети о радној снази у Србији изјаснило као „домаћин/домаћица“, а само 32.7% руководилаца/директора и функционера.

На тржишту плаћених послова жене су знатно неактивније од мушкараца. Неактивност жена консеквенца је, с једне стране дубоко усађених патријархалних културних образаца. Још значајније од тога, оно је резултат истовременог раста конкуренције у домену боље плаћених занимања и опадања доступности и квалитета институција за негу и бригу деце, старих и болесних чланова друштва.

„Враћањем“ неге и бриге у приватни домен уместо да се тиче читавог друштва поново се прави проблем појединаца (и њихових породица), са теретом који у неупоредиво већој мери пада на жене. На то ће се одлучити и велики проценат оних породица чији чланови нису конзервативних схватања, ако морају да бирају између жртвовања на тржишту боље плаћених „мушких“ и слабије плаћених „женских“ сати на плаћеном радном месту.

Овако о проблему говори једна жена: "Проблем је што нема посла, а и ко би могао да ради, остане кући да чува децу, свекра/свекрву, а муж иде на посао. Он може више да заради. А то што ја радим цео дан, чувам децу, возим у школу, довозим, чистим, кувам, перем, стока, башта, то ми нико не плаћа. Муж дође кући с посла и он је црк’о уморан, а мени каже да сам цео дан била кући. Kао да сам лежала у кревету."

Неравноправност и дискриминација жена на тржишту рада одржава тренутни глобални економски систем делом због родно заснованих стереотипа и недостатака у законима и јавним политикама. Преовладава економско размишљање које често не препознаје економску вредност женског неплаћеног рада и бриге о другима и на тај начин привилегује мушке макроекономске политике које су погубне за жене и појачавају структуралне неједнакости.

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести