Министарство привреде започело процес приватизације "Петрохемије", "Азотаре" и МСК. Инвеститори могу да доставе писма најкасније до 3. маја
Министарство привреде данас формално започиње приватизацију петрохемијског комплекса. Данас је објављен јавни позив за прикупљање писама заинтересованости за МСК из Кикинде, ХИП "Азотару" и ХИП "Петрохемију" из Панчева. Очекује се да инвеститори предложе по којој цени би и на који начин ушли у власништво једне од фабрика. Рок за достављање писама је 3. мај ове године.
Истовремено, цену испод које Србија неће изаћи из ових фирми одредиће Минстарство привреде. Саме компаније треба да доставе процену фер тржишне вредности капитала, имовине и обавеза, и то са стањем с краја прошле године. Министарство ће ту процену кориговати ценећи стратешки значај предузећа, као и исказано интересовање инвеститора. На крају ће Влади предложити и сам модел приватизације.
С обзиром на то да је у "Азотари" и МСК највећи власник заправо "Србијагас", приватизацију ће покренути ово јавно предузеће. У панчевакој фабрици азотног ђубрива има чак 85 одсто капитала и то на име старих дугова за гас, док је у кикиндској фирми достигао учешће од скоро 72 одсто. "Србијагас" је најмање заступљен у "Петрохемији", у којој је сувласник 13 одсто капитала. Зато је Надзорни одбор "Србијагаса" одлуку о покретању приватизације донео 23. марта.
Покретање продаје хемијског комплекса је последња шанса да Влада нађе решење за скоро 3.000 радника, колико их је запослено у ове три фабрике.
"Значајно је напоменути да сва три предузећа немају финансијских капацитета да самостално решавају проблеме, као и да су Република Србија и ЈП "Србијагас" исцрпели све постојеће механизме за опоравак финансијске ситуације у овим предузећима" наводи се у одлуци НО "Србијагаса".
"Проналажењем купца, односно стратешког партнера у поступку приватизације и обезбеђивањем потенцијала за даље финансијско реструктурирање, ствара се могућност за остваривање прихода од продајне цене, односно могућност за редовно сервисирање будућих обавеза, што би свакако позитивно утицало на побољшање ликвидности ЈП "Србијагас"".
И инвеститори који пошаљу писмо заинтересованости нису без шансе да учествују у даљој приватизацији. Али, ни они који се одазову данашњем конкурсу, не морају да наставе "трку" за власништво над неком од три фабрике.
ГРЦАЈУ У ДУГОВИМА
Највећи мотиви за покушај продаје три фабрике јесу њихови огромни стари дугови, претежно за енергенте.
Тако је "Петрохемија" 2015. године имала пословни добитак од 2,5 милијарди динара, али је више од три милијарде динара морала да издвоји за старе дугове. Заостали рачуни овог предузећа су чак 400 милиона евра, с тим што им је држава крајем прошле године опростила 105 милиона евра и овај износ убацила као трошак буџета.
"Азотара" је 2015. завршила са губитком од пет милијарди динара, а МСК је исте године направио минус од 2,2 милијарде. Овлашћени ревизори су тада у извештају скренули пажњу да су краткорочне обавезе МСК веће од његових обртних средстава за 2,49 милијарди динара.
Извор: Вечерње Новости онлине
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.