Београд тражи од појединих држава да заштити српске амбасаде од албанских терориста.
Српске дипломате у амбасадама које су по безбедносним информацијама потенцијалне мете албанских терориста добили су из Београда прецизне инструкције да мере опреза подигну на највиши ниво, да избегавају јавне догађаје и кретање сведу на најмању могућу меру.
Такође, Министарство спољних послова затражило је од дипломатских представника Швајцарске, Грчке, Турске, Немачке, Италије... (у тим земљама може доћи до напада на српску мрежу ДКП) да њихове власти појачају обезбеђење наших представништава, укључујући и резиденцијалне објекте, а уколико је то могуће, да се посебне мере заштите пруже и члановима породица наших дипломата.
Засад се не размишља о повлачењу нашег особља, али им је сугерисано и активирање специјалних планова за кризне ситуације, које има свака амбасада, док су амбасадори обавезни да о свим контактима и кретањима унапред обавесте МСП, а по потреби и домаћине како би се њихова рута евентуално додатно обезбедила.
Како за "Новости" каже амбасадор у једној од земаља које су означене као угрожене, наше дипломате су на сталној вези са централом у Београду, али и властима у земљи домаћина.
"Информација о томе да албанска дијаспора припрема заузимање српских ДКП, како би принудила Србију да одустане од гоњења Харадинаја, добијена је од западних безбедносних агенција из једне велике земље. Зна се и о којој се држави разговарало, а у којој би мета могла бити наша амбасада или конзулат" изјавио је Ивица Дачић, шеф дипломатије.
По његовим речима, осим заузимања представништава, опција је била и узимање талаца:
"Тачно се зна ко је такве предлоге износио, по имену и презимену и где живи."
Према изворима "Новости", служба која је доставила информацију нашој земљи, до ње је дошла тако што је њихов агент био убачен у редове албанске дијаспоре у једној западноевропској држави, на чијим је тајним састанцима разрађиван паклени сценарио као одговор на хапшење Харадинаја.
На листи представништава која би се могле наћи на удару су она у земљама у којима су албански исељеници веома бројни или добро повезани, а у њима тренутно ради 40 наших дипломата. Наша представништва, па чак и у кључним светским центрима немају велики број запослених, а како се штеди на чему год се може, тако и дипломате и службеници обављају и по неколико задужења. Зато није реткост, како нам сведоче дипломате, да су домари задужени за физичко обезбеђење зграде, а да је возач истовремено и "телохранитељ" амбасадора.
Ивица Тончев, државни секретар у МСП, задужен за контролу и безбедност наших ДКП, каже за "Новости" да су од појединих амбасада тражили информације има ли индиција да су безбедносно угрожене, а тим поводом контактирано је са властима земаља домаћина:
"Испред неких наших амбасада било је и протеста због хапшења Харадинаја, али ситуација је тренутно под контролом. За спољно обезбеђење објеката задужени су домаћини, а надамо се да нећемо доћи у ситуацију да се ствари радикализују."
Тзв. министарство спољних послова у Приштини оценило је да акти насиља о којима говори Дачић "могу бити оркестрирани" само од стране српске државе.
ОБЕЗБЕЂЕЊЕ ИЗ ЗЕМЉЕ ДОМАЋИНА
"У оваквим ситуацијама кључна је сарадња са државом домаћином која је по конвенцији о дипломатским односима дужна да обезбеђује дипломатска представништва. Нужно је и да се појачају контакти са безбедносним структурама тих држава" каже за "Новости" некадашњи директор БИА Андрија Савић. "Када је у питању физичко обезбеђење дипломата, ту су нам могућности сужене јер не можемо да функционишемо супротно прописима државе домаћина. Наше дипломате би, иначе, требало да појачају ниво безбедносне културе, што подразумева да буду пажљивији при кретању и контактима."
ПРОТЕСТ АЛБАНАЦА У ЊУЈОРКУ
Неколико десетина Албанаца у уторак је протестовало испред Мисије Србије при УН у Њујорку, тражећи ослобађање Рамуша Харадинаја. Они су узвикивали "УЧК" и Србе називали погрдним изразом "шкије". На протесту се чуло и да је Харадинај "албански ослободилац" и "херој", а носиле су се албанске, америчке и заставе "велике Албаније".
Извор: Вечерње Новости online
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.