ПОЈАЧАНА ГРАНИЧНА КОНТРОЛА: Очекује се најезда илегалних миграната

Фото: Prt sc rts.rs
Фото: Prt sc rts.rs

Заједнички тимови војске и полиције Србије прекинули су још један велики ланац кријумчарења илегалних миграната

Заједнички тимови војске и полиције Србије прекинули су још један велики ланац кријумчарења илегалних миграната. Контрола границе је појачана, а тактика заштите измењена, јер се због повољнијих временских прилика очекује већи прилив миграната.

Европска комисија је Србију и Македонију недавно означила као приоритетне земље на западнобалканској мигранској рути. Зато су почели преговори о потписивању споразума који ће омогућити да, као појачање, на границу двеју земаља буду размештени официри за везу Европске граничне и обалске страже или Фронтекса.

Заједничким радом војске и полиције, само за последњих осам месеци, више од 20.000 илегалних миграната спречено је да пређе нашу границу. Два правца из Бугарске и по један улаз из Македоније и Црне Горе и даље су критичне тачке.

Ухапшено је 132 кријумчара, углавном из Србије. Спречено је 120 покушаја кријумчарења људи, и то је тренутно апсолутни приоритет.

"Формирани су посебни тимови за спречавање кријумчарења илегалних миграната. Тимови се састоје од еминентних људи из војске и полиције, који на терену раде и већ су дали одређене резултате у протеклих десет дана", рекао је портпарол Министарства одбране Јован Кривокапић.

Кривокапић истиче да резултати показују да су спречена два покушаја кријумчарења, да је са надлежним органима и тужиоцима откривен један ланац кријумчарења о којем не може у овом тренутку више да се говори.

Да Србија заузима све важније место у плановима заштите европских граница потврђује недавна одлука Еврпске комисије да већ у јуну у нашој држави буде постаљен Фронтексов официр за везу.

Десет их је планирано на рути од Нигерије до Србије, а тај у нашој земљи био би задужен за цео Западни Балкан. Цивилне организације упозоравају да планови заштите спољних граница морају имати у виду основна права људи који траже међународну заштиту.

"Aко je за свe ово време свега 13.000 људи релоцирано из Италије и Грчке ка другим земљама ЕУ, ако Европа на неадакватан начин учествује у програмима пресељења за оне којима је статус већ утврђен, онда видите врло јасан дисбаланс између онога што су политике или мере које иду у циљу заштите тих људи, а с друге стране јако много инвестирања у мере заштите такозваних спољних граница", каже Владимир Петронијевић из Групе 484.

За подршку контроли граница у региону Западног Балкана, тренутно је распоређено око 100 службеника Фронтекса у земљама чланицама, највше Хрватске и Бугарске. Ипак недовољно, кажу у ЕК, за изазове који се очекују.

Извор: РТС

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести