Колику материјалну штету је држава претрпела због неуспешног преуређења правосуђа 2010. Још нису сабране све бројке, ни окончани сви поступци, па ће износ расти...
Неуспела реформа правосуђа за коју, према недавном закључку Тужилаштва, нико није одговоран, коштала је Србију најмање 13 милиона евра до сада! Подаци Министарства правде показују да је само са рачуна овог министарства исплаћено 1,6 милијарди динара, а знатни износи плаћени су и са рачуна Врховног касационог суда, преносе Новости.
У овом суду нису могли да кажу колики је то тачно износ, а податке нису имали ни у Државном правобранилаштву, ни у Управи за трезор. Све у свему, држава ни пуних шест година после фијаска није тачно израчунала колико је новца отишло из њене касе на одштете нереизабраним судијама и тужиоцима.
У Друштву судија тврде да је већина нереизабраних добила спорове. Просечне одштете биле су око милион и по динара за судије основних, односно некадашњих општинских судова, док су за судије виших и Врховног суда достизале и по два милиона. Процене су да је само за материјалну одштету исплаћено више од шест милиона евра.
На ово треба додати и нематеријалну одштету, као и астрономске камате и трошкове поступка, што бројку удвостручује. Осим тога, један број поступака није окончан, па ће износи и даље расти.
"Све ове одштете наплаћене су принудним путем, јер држава није прихватила понуду судија да им исплати новац на рате, иако смо чак предлагали да се одрекнемо камата", каже Драгана Бољевић, председник Друштва судија
У Државном правобранилаштву потврђују да је, на основу података из 2015. године, покренуто 750 парница судија и тужилаца ради накнаде штете. Нових тужби после тога није било.
"У тужбама судија и носилаца јавотужилачких функција најчешће су се налазили захтеви за накнаду плата, повезивање стажа осигурања, и накнаду нематеријалне штете на име душевних болова због повреде угледа и части. По жалбама, другостепени суд је потврђивао прва два захтева материјалне одштете - накнаду плата и повезивање стажа осигурања. После ових одлука није било индиција о ревизијским поступцима" кажу у Правобранилаштву.
Такође додају да је у току реформа компјутерског система, па ће ускоро моћи да изађу са прецизнијим подацима.
"Држава је једино правно лице које су судије и тужиоци тужили, па изненађује чињеница да њен правни заступник, Државно правобранилаштво, не води рачуна о томе колико је поступака изгубило, колики су износи одштетних захтева исплаћени, колике су камате и трошкови извршног поступка. То само показује да се држава не понаша као добар домаћин" закључује Драгана Бољевић.
ДУШЕВНЕ БОЛИ
Један број захтева за нематеријалну одштету, како сазнајемо, одбачен је. Тамо где су усвојени, судијама и тужиоцима је додељивано од по 80.000 до 300.000 динара, па чак и пола милиона за претрпљену душевну бол.
Извор: Вечерње Новости online
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.