НИКАД ВИШЕ „ОЛУЈА“! ВУЧИЋ: Никоме не претимо, али не дајемо никоме да некажњено убија Србе

НИКАД ВИШЕ „ОЛУЈА“! ВУЧИЋ: Никоме не претимо, али не дајемо никоме да некажњено убија Србе

Обележавање Дана сећања на страдале и прогнане Србе у војно-полицијској акцији Хрватске "Олуја" одржано је синоћ на стадиону "Ветерник" у Новом Саду, пред више од 30.000 људи

Обележавање Дана сећања на страдале и прогнане Србе у војно-полицијској акцији Хрватске "Олуја" одржано је синоћ на стадиону "Ветерник" у Новом Саду, пред више од 30.000 људи. Србија данас има снаге да заштити свој народ, поручио је председник Вучић. 

"Србија нигде више на српском етничком простору неће дозволити злочиначке акције против српског народа, каква је била операција "Олуја", рекао је Вучић.

"Ниједну више 'Олују', никада више српски народ неће дозволити", рекао је Вучић и додао: "Немамо више право да губимо главе. Никоме не претимо, али не дајемо никоме да некажњено убија Србе. То је политика Србије". 

Он је указао да Србија жели мир, сарадњу са свима о свим отвореним питањима. 

"Не знам да ли данашња Хрватска има снаге да се суочи са резултатом 'Олује', али зато Србија има снаге да читав свет сваке године подсећа, као што данас има снаге да заштити свој народ и не дозволи прогоне", поручује српски председник. "Олуја" је, каже, злочин "грозан и страшан", али су данас Срби дигли главу, Срби желе будућност и мир, али никада и никоме неће дозволити да их понижава. 

Он је рекао да је данас, 22 године од страдања Срба из Крајине, истовремено и тужан и поносан. 

"Тужан сам и поносан истовремено, јер не постоји човек који поседује ишта српско у себи а да није тужан 4. августа сваке године. Али, кад видим колико нас вечерас на миран начин, достојанствено, без жеље за осветом и одмаздом, без ружних речи, обележава тај дан - поносан сам на род којем припадам, у нади да ћемо моћи да опростимо, а да заборавимо не можемо, нити смемо, нити хоћемо", рекао је Вучић. 

Срби су, подсећа, 1995. изгубили много, куће, села, људе који су "убијени само због тога јер су часно носили српско име и презиме", али су Срби из тих крајева донели са собом и велику љубав, не само према Крајини, него и према Србији. 

"Добродошли још једном и увек у вашу Србију, драги Крајшници!", поручио им је он и приметио: "Ни за кога Србија на свету није била толико лепа као њима, била им је више од најскупље речи, више од живота. Не зато што је богатија и лепша или што је толико воле. Измерити трагедију српског народа западно од Дрине, а посебно Крајишника у последњих 75 година готово је немогуће", навео је он. 

Вучић упозорава да је злочин "тежак и грозан" од пре 22 године мерен различитим мерама. 

"Неки су лили сузе радоснице и певали победничке песме копирајући их још из периода нацистичких успеха с почетка Другог светског рата, док су се други, а то смо ми Срби, нашли у чуду политичких пораза, личног и политичког себичлука, у којем нисмо смели ни да говоримо о патњи нашег народа, страшном страдању, јер би нам то неко споља замерио. Данас поносан сам што смо овде заједно, сви из Српске, сви из Србије који о нечему одлучујемо и што не дамо да се бол Крајишника заборави", рекао је он. 

"Дигли смо главу, нећемо сукобе, хоћемо мир и будућност али не дамо нити ћемо икоме дати да нас било кад понижава", поручио је Вучић. 

Обележавање је почело парастосом, који је служио патријарх Иринеј. Обележавању су присуствовали и председник Србије Александар Вучић, председник Републике Српске Милорад Додик, председница Владе Србије Ана Брнабић, министри, као и избегли и прогнани Срби, чланови породица страдалих у "Олуји", грађани... Присустввовали су и Срби из региона са којима је председник Вучић претходно одржао састанак у Градској кући у Новом Саду. 

У операцији "Олуја" убијено је 2.000, а протерано више од 200.000 Срба. На стадиону је било 30.000 људи, а све оближње улице биле су закрчене. 


ДОДИК: СРБИЈА И РС ЋЕ БИТИ ЈЕДНО, ДРЖАВНО И ТЕРИТОРИЈАЛНО 

Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је акција "Олуја" била завршни чин нечега што је давно планирано и што је постала званична политика Независне државе Хрватске (НДХ), а то је да Србе побије, протера и прекрсти. Додик је казао да су Срби напустили своја огњишта, јер је "претио комплетан помор".

"Претило је да нас побију све до задњег уз асистенцију међународне заједнице која је годинама осмишљавала и реализовала пројекте широм Југославије, који су могли да се окарактеришу као антисрспки", рекао је Додик. 

Он је поручио да се морамо окренути животу и да верујемо у Србију и РС. "Верујем да ћемо бити једно. У територијалном и државном смислу", рекао је Додик. 

Он је поручио народу да дају снагу председнику Вучићу, Влади Србије и РС да се изборе и да наставе да се боре да не бисмо нестали. Он је истакао да је Србија хтела мир, а да је под патронатом тадашње међународне заједнице, која се, како каже, ни данас није променила, добила етничко чишћење. 

"Срби су остали окупљени, остали смо јаки, данас су Србија и РС најстабилније у региону. Наше институције функционишу, наше владе и парламенти нису угрожени", рекао је Додик и додао да Србија са председником Александром Вучићем добија нову снагу. 

Обраћајући се Вучићу, он је рекао да није заборавио његово обећање да никада неће дозволити да неко од Срба у региону буде "почишћен" и да ће Србија стати иза свог народа. Србији каже, жели све најбоље, али и другима, додавши да пружа руку помирења и прихвата их, али наглашава да у томе не треба бити ни наиван. 

"Покажите једно место где су Срби масовно побили Хрвате, зашто нисте дозволили да се у Глини обележи страдање Срба, а опет РС и Србија дају сва права националној заједници Хрвата", рекао је Додик. 


ПАТРИЈАРХ: НА НАМА ДА ОПРОСТИМО, А НА БОГУ ДА ПРЕСУДИ 

На Богу је да пресуди, а на нама да праштамо и не заборављамо, рекао је патријарх. Патријарх је после парастоса рекао да српски народ зна за многе тешке и трагичне тренутке, али да је од свих страдања, од Косова Поља до данас, догађај који се десио 4. и 5. августа 1995. превазишао све претходне трагичне догађаје. 

Како је рекао, тога дана је наш народ прогнан са вековних обитавалишта и огњишта и то од стране људи са којима су вековима живели заједно. Он је подсетио на догађаје из 1941. до 1945. године и рекао да смо се надали да се тако нешто не може поновити, али смо се преварили. Патријарх је указао на идеологију и "формулу" да се један део српског народа покрсти, други протера и трећи поубија. "Страшна одлука" рекао је патријарх српски. Он је подвукао да би, да је та одлука дошла од неког нехришћанског народа, то могли и разумети, али је, нажалост, дошла од народа који говори скоро истим језиком и сличне вере. Према његовим речима, српски народ је доживео такву трагедију да се она може "изједначити само са трагедијом јеврејског и још једног народа". 

"Морамо и овога пута да кажемо да је за све што се дешавало и што се нажалост великим делом понавља крива једна црква и највиши представници те цркве", рекао је патријарх Иринеј. "Хоћемо ли размишљати о освети?", запитао је патријарх и одговорио да нећемо. "Не. Али, никако не смемо ни да заборавимо, јер ће се онда тај злочин поновити. Треба да им опростимо и молимо бога да им да оно што им је најпотребније, покајање, како би и они нама били пријатељи, као што ми њима јесмо", рекао је патријарх СПЦ. 

Према његовим речима, у годинама које долазе треба да живимо као суседи и као хришћани по јеванђељу и христовом учењу. 

"Браћа наша римокатолици морају и треба да знају да ако један народ базира своју историју на крви и злочину не може да очекује ништа добро у будућности - то је закон, морални и божји" рекао је патријарх. 


МАКСИМОВИЋ: ДАНАС ИМАМ РАЗЛОГА ЗА ОСМЕХ 

Бранка Максимовић која је заједно са више од 200.000 Срба у колони 1995. године стигла у Србију рекла је да је данас срећна јер се Срби не деле и што су уједињени око заједничке борбе за бољу Србију. 

"Срећна сам што смо уједињени око борбе за бољу Србију, која се сећа, прашта, али и тугује због 4. августа, око Србије која иде напред, поносна, снажна и сигурна, која ће бити боље место за нека нова детињства", поручила је она. 

Она је искористила стихове Меше Селимовића, рекавши да када живот створи хиљаду разлога за плакање, треба показати да постоји хиљаду разлога за осмех. 

"Ваша светости (патрјарху), председниче када вас погледам, имамо разлога за осмех, јер видим снагу нашег заједништва и видим да нисам сама", рекла је она. 

Присетивши се пута "без повратка", Максимовићева је рекла да је тада била довољно одрасла да препозна страх у мајчиним очима, али сувише мала да схвати ко их и зашто тера.

Извор: Танјуг

Коментари

Нема коментара на овај чланак.

Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.

Локалне вести

Andrevlje CEPTOR

SRBIJA DANAS


Последњи коментари

Нема коментара.

Курсна листа

Reset Club

Временска прогноза


Could not get weather data!

е-Обавештења

Региструј се!
Одјава

Ако желите да се одјавите са листе за добијање наших обавештења, упишите код за брисање овде који сте добили на Ваш е-маил.

https://novavojvodina.rs/inner.php/ajax
Молимо сачекајте ...
Неважећа е-маил адреса

Архиве

https://novavojvodina.rs/archive/

Facebook

Вести