Док су малинари незадовољни ценом од око 120 динара која, кажу, не може ни трошкове да покрије, из Министарства пољопривреде поручују да они не могу да утичу на цену, већ да је у њиховој надлежности да кроз деловање институција за све обезбеде исте услове
Сваке године у ово време говори се о малинама и о томе ко је у праву, произвођачи или откупљивачи, да ли је цена малина на тржишту ниска или реална и да ли и како држава може да арбитрира. Док су малинари незадовољни ценом од око 120 динара која, кажу, не може ни трошкове да покрије, из Министарства пољопривреде поручују да они не могу да утичу на цену, већ да је у њиховој надлежности да кроз деловање институција за све обезбеде исте услове.
Малинаре брине род и цена откупа а, како наводе, проблем је и са мањком берача јер су се многи определили да и сами засаде малињаке и раде за себе.
"Као и обично, цена је проблем, почетак је бербе а још се ништа не зна. Род ће бити мањи за 35 до 50 одсто а и квалитет је слабији ове године. Цена од 130 динара не може да покрије ни 50 одсто трошкова", рекао је за РТС председник Уније произвођача "Српска малина" Милутин Живковић.
Истиче да произвођачи од државе очекују да седне за сто са хладњачарима.
"Нећемо да држава буде само посредник већ да се стварано утврди колика је реална цена", каже Живковић.
Саветник министра пољопривреде Предраг Лучић указује да су на јучерашњем састанку радне групе, на коме су учествовали представници министарства пољопривреде, трговине, малинари и хладњачари, главне замерке малинара биле да се хладњачари удружују.
"Ми смо као Министарство деловали преко надлежних органа. Ако надлежни утврде да је удруживања било, деловаћемо што значи да ће надлежни органи казнити све оне који се баве нелегалним уређењем тржишта", напомиње Лучић.
Каже да Министарство пољопривреде не може да се бави ценом малине, али можемо, додаје, да кроз деловање институција обезбеди за све исте усове.
Према његовим речима, дошло је до поремећаја тржишта и то не само на нивоу Србије, већ и на европском и светском нивоу.
Коментаришући наводе малинара да откупљивачи увозе малину лошијег квалитета па мешају са домаћом, Лучић наводи да то по закону није забрањено.
"До извозника је да ли ће то дозволити. Контрола квалитета је нешто на шта се посебно обраћа пажња, деловали смо у року од 12 сати од пријаве таквих догађаја. Покушавамо да спречимо све нерегуларности и бићемо доследни у спровођењу тих мера", истиче саветник министра пољопривреде.
Указује да ће прелазне залихе малине бити око 30.000 тона, те да званичници подаци говоре да је штета због лоших временских услова од 20 до 25 одсто.
ШТЕТУ КОМПЕНЗОВАТИ ВИШЊАМА, ЈАГОДАМА, ШЉИВАМА...
"Вишња је кренула са ценом од 40 динара а сви подаци говоре да ће имати цену и око 100 динара, јагода је драстично поскупела, шљива је поскупела са 15 на 25 динара. Надамо се да ћемо тако успети да компензујемо штету", истакао је Лучић.
Извор: РТС
Нема коментара на овај чланак.
Вама није дозвољено да пишете коментаре. Молим Вас да се пријавите.